Grįžti

Kultūra

11 Lietuvos kultūros ir gamtos vertybių įrašyta į UNESCO sąrašus.

Kaunas –

Europos kultūros sostinė 2022.

Per visą ilgą savo istoriją Lietuva ne kartą buvo atsidūrusi kryžkelėje. Kiekvienas karas, suirutė, okupacija palikdavo tuščias namų sienas, daugybė meno kūrinių iškeliavo į kitas šalis. Jei ne šie įvykiai, mūsų valstybėje sukauptos meno vertybės nenusileistų toms, kurias šiandien galime pamatyti didžiausiuose pasaulio muziejuose. Tačiau šiandien mes galime didžiuotis tuo, kad lietuvių menininkų pavardės garsiai skamba pasaulinėse šiuolaikinio meno erdvėse.

Festivalių siautulys

Kad ir kokiu metu atvyktumėte, ką paklausyti ar pažiūrėti, visada rasite. Vasarą siaučiame šokių muzikos festivalyje ant jūros kranto Karklėje, alternatyvaus gyvenimo, muzikos ir meno festivalyje „Yaga Gathering“ prie ežero Varėnos rajone, džiazuojame Klaipėdoje, kartu su bardais dainuojame „Purpuriniame vakare“ Anykščiuose, šokame Zaraso ežero saloje kartu su „Galapagais“, senuosius amatus bandome atgaivinti „Gyvosios archeologijos dienose“ Kernavėje.

Rudenį ir žiemą festivaliai persikelia į jaukias sales – akis ir širdį džiugina klasikinė muzika, džiazas, teatras ir kinas. Pasaulio scenos meistrai gerai žino tarptautinius šokio festivalius „Naujasis Baltijos šokis“ ir „Aura“, tarptautinį „Naujojo cirko savaitgalį“, teatro festivalį „Sirenos“.

Prieš Kalėdas vienu smagiu ir įspūdingu festivaliu tampa didieji Lietuvos miestai, kurie jau keletą metų varžosi, kieno Kalėdų eglutė bus papuošta išradingiausiai. Sostinės Kalėdų eglę sunku pralenkti – jau keletą metų ji atsiduria gražiausių pasaulio eglių dešimtukuose.

Pavasaris Lietuvoje prasideda tarptautiniu kino festivaliu „Kino pavasaris“, kuris net dvi savaites į kino sales sutraukia būrius gero kino kūrėjų ir gerbėjų. Vilniuje prasiaučia mados fiesta „Mados infekcija“. Tautinės muzikos mylėtojai kviečiami į festivalį „Skamba skamba kankliai“ – tai vienas iš nedaugelio Europoje vykstančių autentiško folkloro renginių. Mėgėjai ir profesionalai brązgina gitaras ir muša būgnus „Gatvės muzikos dienoje“, o naktimis po miestus pasklinda „Kultūros nakties“ naktinėtojai.

Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022

Jau dabar didžiulis kultūros žmonių desantas nusileidęs Kaune – numatoma begalė įspūdingų renginių. Istorinė laikinoji Lietuvos sostinė transformuojasi į šiuolaikinę sostinę, kurioje vertinami vietos talentai, kuri traukia jaunus  žmones ir kūrybinius verslus, kurioje kultūra gyvena draugiškose viešose erdvėse ir yra prieinama kiekvienam. Kaunas pasirengęs savo istorijomis, paveldu, kultūros vertybėmis dalytis ir su savais, ir su tais, kurie šį kultūros miestą dar tik atranda.

Lietuva Pasaulio paveldo sąraše

Galime didžiuotis ilgu pasaulinės reikšmės kultūros ir gamtos paveldo objektų, kuriuos saugo UNESCO, sąrašu. Lietuvoje turime net 11 į UNESCO tarptautinius sąrašus įrašytų vertybių. Pasaulio paveldo sąraše net keturios ypatingą vertę turinčios Lietuvos vietovės – Vilniaus istorinis centras, Kuršių nerija, Kernavės archeologinė vietovė ir Struvės geodezinis lankas.

UNESCO Reprezentatyvaus nematerialaus kultūros paveldo sąraše kaip saugoma pažymėta dainų ir šokių šventės tradicija, kryždirbystė ir kryžių simbolika, taip pat per šimtmečius iki šių dienų atkeliavusios lietuviškos sutartinės.

2015 metais Kaunas papildė UNESCO kūrybinių miestų tinklą, o jo (ne)atrasta modernizmo architektūra 2017 metais įrašyta į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos šalių Preliminarųjį sąrašą. UNESCO tarptautiniame registre „Pasaulio atmintis“ – Nesvyžiaus Radvilų archyvai, Lietuvos ir Lenkijos pasirašyta Liublino unija, akcijos „Baltijos kelias“ dokumentai.

Žuvinto biosferos rezervatas yra pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvos vietovė, įrašyta į pasaulinį UNESCO Biosferos rezervatų tinklą.