Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Kultūra

Vienybė težydi: kviečiame minėti Vyšyvankos dieną kartu

Vienybė težydi: kviečiame minėti Vyšyvankos dieną kartu

Kasmet trečiąjį gegužės ketvirtadienį ukrainiečiai ir jų draugai visame pasaulyje puošiasi tradiciniais raštais išmargintais marškiniais ir mini Vyšyvankos dieną, šiais metais švęsimą gegužės 19-ąją.

Šiemet kviečiame Vyšyvankos dieną paminėti ir Lietuvoje, pagerbiant su Rusijos karine agresija kovojančios Ukrainos tradicijas ir solidarizuojantis su Lietuvoje gyvenančia ukrainiečių bendruomene, kurios gausi dalis – karo pabėgėliai. 

Gegužės 19-ąją, šios šventės dieną, tesužydi vienybė vyšyvankos spalvomis – kviečiame puoštis tradiciniu ukrainietišku rūbu darbe, universitete ar gatvėje bei juo skleisti palaikymo Ukrainai žinią. 

Vyšyvanka – liaudiškais raštais, kurie skiriasi dažname Ukrainos regione, siuvinėti marškiniai, dėvimi tiek vyrų, tiek moterų. Nors šiais raštais marginti marškiniai matomi ir kituose slaviškuose kraštuose, ukrainietiška vyšyvanka išsiskiria savitomis siuvinėjimo ypatybėmis, o kiekvienas raštas gali pasakoti šeimos ar regiono istoriją.

Vyšyvanka yra tapusi ukrainietiškos nacionalinės tapatybės dalimi, ypač svarbią simbolinę prasmę ji įgavo 2014 m. Maidano sukilimo metu ir Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą.

Ant marškinių išsiuvinėti geometriniai raštai yra vertinami kaip simboliniai amuletai, kurie sutelkia ir suteikia jėgų, taip reikalingų kovoje už laisvę. Kartu tai ir vienijantis simbolis – Vyšyvankos diena minima ir Kanadoje, ir JAV, ir daugelyje kitų šalių, kuriose yra gausios ukrainiečių bendruomenės.

Kaip prisidėti prie iniciatyvos:

Gegužės 19 d.:

  • Dalinkitės nuotraukomis su vyšyvankomis

Naudinga žinoti:

Arčiausiai autentiškos vyšyvankos yra grynas linas arba linas su medvilne.

Moterims – platūs marškiniai arba tiesi suknelė, abiem atvejais – be apykaklės (apvali iškirptė, surišama raišteliais), smarkiai pūstos rankovės sutrauktos apačioje (rankogaliais, virvele, siauru apsiuvu).

Marškiniai – maždaug iki vidurio klubų, o ne pailginti.

Suknelės – tiesios, surišamos diržu iš tos pačios medžiagos arba virvele.

Vyrams – marškiniai surišami raišteliais per kaklo vidurį (ne su saga į šoną nuo kaklo vidurio).

#Vyshyvanka #VienybėTežydi