Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Kultūra

Paryžiuje pristatyti pagrindiniai Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 akcentai

Paryžiuje pristatyti pagrindiniai Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 akcentai

Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 – tarp Lietuvos ir Prancūzijos kuriama programa, kuri įvairiomis kultūros ir meno formomis, diskusijomis ir pristatymais supažindins Prancūzijos visuomenę su šiuolaikine Lietuva ir jos kultūra. Sezono programą vienija idėja „Kitas tas pats: kvietimas per projekto veiklas Prancūzijoje pamatyti save kitame. Programa kovo 11 d. pristatyta Paryžiuje.

Nuo rugsėjo 12 iki gruodžio 12 dienos Prancūzijoje įvyks daugiau nei 200 renginių, kuriuose dalyvaus ne mažiau nei 500 menininkų, atlikėjų, kitų kultūros sričių atstovų, bus įgyvendinta per 120 dvišalių kultūros partnerysčių. Renginiuose laukiama virš pusės milijono žiūrovų ir lankytojų. 

Sezono komisarė Virginija Vitkienė džiaugėsi sėkmingu kvietimu bendram kūrybiniam procesui. Ji akcentavo stiprių parnerių, tokių kaip Sorbonos universitetas, šiuolaikinio meno centro „Palais de Tokyo“, Pompidou meno ir kultūros centro, Paryžiaus teatro „Théâtre de la Ville“, „Carré d‘Art“ muziejus Nime, teatro „Grand Théâtre de Provence“, Liono šiuolaikinės meno bienalės, Marselio skaitmeninio meno bienalės „Chroniques“, Tulūzos scenos menų bienalės pritraukimą. „Lietuvos kūrėjai prancūzus žavi ir intriguoja vertybiškai angažuota pozicija – dauguma su mūsų šalies istorija susijusių projektų žiūrovams taps unikalia galimybe naujai suprasti geopolitinę mūsų regiono situaciją. Kaip programos kuratorė, itin džiaugiuosi dideliu dėmesiu Lietuvos kūrėjoms, menininkėms ir prodiuserėms, kurių indėlis į programą visoje Prancūzijoje bus išties ryškus. Verta išskirti ir Sezono, o taip pat ir „Preliudo“ renginių, kuriuos organizuoja Lietuvos ambasada Prancūzijoje, programoje rengiamus debatus šiandienos aktualijų temomis, kalibruojančius Lietuvos ir Prancūzijos diplomatijos atspirties taškus, ypač kalbant apie šiuo metu Europoje vykstantį karą“, – sakė dr. V. Vitkienė.

Renginio metu pristatyti oficialūs Sezono plakatai, iliustruojantys projekto šūkį „Kitas tas pats“. Fotografių Kristinos Gulbinaitės ir Ilmės Vyšniauskaitės nuotraukų serijos centre – šiuolaikinio šokio įgalintas, veržlus ir muzikalus kūnas. Personažą įkūnijo tarp Lietuvos, Prancūzijos ir Belgijos gyvenantis jaunosios kartos šokėjas ir choreografas Dovydas Strimaitis, kurio spektakliai „Hairy“ ir  „Hairy 2.0“ yra įtraukti į daugumą scenos menų programų Sezone. Plakatų dizainą sukūrė dizaino kūrybos studija „Taktika“, kuri išvystė ir vizualinį Sezono identitetą.

Šiandien paskelbti ir Sezono projektuose dalyvausiantys lietuvių menininkai ir kūrėjai, tarp kurių Lina Lapelytė, Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė, Emilija Škarnulytė, Raimundas Malašauskas, Kristina Sabaliauskaitė, Elena Selena, Audrius Stonys, Mūza Rubackytė, Eglė Budvytytė, Tadao Cern, Gerda Paliušytė, Marija Olšauskaitė, Elena Selena, Dovydas Strimaitis, Agnietė Lisičkinaitė, Pakui Hardware, Anastasija Sosunova, Agnė Jokšė, Andrius Arutiunian, Deimantas Narkevičius, Eglė Švedkauskaitė, Kamilė Gudmonaitė, Oskaras Koršunovas, Karolis Kaupinis, Manfredas, Rokas Zubovas, Saulius Petreikis, Gediminas Gelgotas, Maksimilijanas Opriška, Dr. Gora Parasit ir daugybė kitų.

Lietuvos programa šalies viešnios teisėmis arba specialiais projektais bus pristatoma didžiuosiuose rudens festivaliuose ir bienalėse: „Festival d’Automne à Paris“ (Paryžius), „Les Boréales“ (Kanas), „Les Rendez-vous de l’histoire“ (Blua), „Biennale d’art contemporain de Lyon“ (Lionas), „Biennale Chroniques“ (Marselis), „Paris+“ (Paryžius), „Paris Photo“ (Paryžius), „La Biennale – Festival international des arts vivants Toulouse Occitanie“ (Tulūza) ir kitur.

Besiruošdamos Sezonui, Lietuvos kultūros organizacijos užmezgė ryšius su svarbiomis Prancūzijos institucijomis.

Rugsėjo 12–14 dienomis vyksiantis Sezono atidarymo savaitgalis bus gausus renginių Paryžiuje: jį atidarys Vilniaus universiteto organizuojama dviejų dienų inauguracinė konferencija Sorbonos universitete, kuri apžvelgs abiem šalims reikšmingus ir atpažįstamus reiškinius. Konferencijos temos apims Lietuvai ir Prancūzijai, kaip Europinių vertybių kūrėjoms, svarbų demokratinės politinės kultūros ir laisvės siekimo aspektą. Pompidou meno ir kultūros centras, bendradarbiaujant su MO muziejumi, atidarys Lietuvos meno kolekciją nuo 1960-ųjų iki šių dienų pristatančią parodą. Joje bus eksponuojami kelių kartų pripažintų nacionalinės reikšmės menininkų kūriniai, kai kurie jų taps nuolatinės Pompidou kolekcijos dalimi. Tai pirmosios tokio tipo donacijos bei Lietuvos ir Prancūzijos meno ekspertų partnerystės rezultatas. Atidarymo savaitgalį Pompidou meno centre taip pat bus minima Poezijos diena, kurioje skambės Jono Meko eilės ir bus pristatyti nauji jo poezijos vertimai į prancūzų kalbą, Paryžiaus viešosiose erdvėse koncertuos chorai iš Lietuvos, vyks naujo Linos Lapelytės kūrinio premjera, į naktinę programą „Gaîté Lyrique“ kultūros centre kvies „Radio Vilnius“ su lietuvių elektroninės muzikos atlikėjų programa.

Sezonas sujungs įvairias kultūros ir meno sritis bei per tris mėnesius plačiai pasklis po Prancūziją: renginiai vyks Paryžiuje, Lione, Marselyje, Kane, Grenoblyje, Klermone-Ferane, Bordo, Tulūzoje ir kitur. Prieš prasidedant Sezonui, balandžio–birželio mėnesiais, Lietuvos ambasada Prancūzijoje surengs keliasdešimt diplomatijos, ekonomikos ir inovacijų skatinimo renginių, mokslo ir švietimo bendradarbiavimo projektų, pavadintų „Sezono Preliudo“ programa. Prancūziška kultūra taip pat atkeliaus į Lietuvą: šį rudenį laukiami Prancūzų instituto Vilniuje rengiamos „Prancūzijos atgarsių Lietuvoje“ programos renginiai.

Lietuvos sezoną Prancūzijoje įgyvendina Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje, atsakingi už abiejų šalių meno kūrėjų ir organizacijų įtraukimą ir Sezono programos parengimą bei komunikaciją Prancūzijoje.