Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Kultūra

Lietuvos sezono Prancūzijoje programos ryškiausi akcentai

Šaltinis
Lietuvos sezono Prancūzijoje programos ryškiausi akcentai

Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024 – tarp Lietuvos ir Prancūzijos kuriama programa, kuri įvairiomis kultūros ir meno formomis, diskusijomis ir pristatymais supažindins Prancūzijos visuomenę su šiuolaikine Lietuva ir jos kultūra. Sezono programą vienija idėja „Kitas tas pats: kvietimas per projekto veiklas Prancūzijoje pamatyti save kitame. Programa kovo 11 d. pristatyta Paryžiuje.

Nuo rugsėjo 12 iki gruodžio 12 dienos Prancūzijoje įvyks daugiau nei 200 renginių, kuriuose dalyvaus ne mažiau nei 500 menininkų, atlikėjų, kitų kultūros sričių atstovų, bus įgyvendinta per 120 dvišalių kultūros partnerysčių. Renginiuose laukiama virš pusės milijono žiūrovų ir lankytojų.  Kviečiame susipažinti su ryškiausiais programos akcentais.

Įvairialypė Lietuvos organizacijų partnerystė su Pompidou meno ir kultūros centru  

Nuo rugsėjo 13 dienos  

Partneriai: MO muziejus, Lietuvos kino centras, Literatūros festivalis Extra!“, Pompidou meno ir kultūros centras, Cinémathèque du documentaire; 

Nacionaliniame Pompidou meno ir kultūros centre įvyks keli svarbūs įvykiai, tarp kurių  reikšminga Lietuvos menininkų paroda, organizuojama Pompidou meno ir kultūros centro ir MO muziejaus.  Rugsėjo 13 dieną atidaromoje parodoje bus eksponuojami Lietuvos menininkai, naujai papildę Pompidou kolekciją. MO muziejus konsultuoja Pompidou dėl meno kūrinių, kuriais būtų prasminga papildyti jo kolekciją. Dėmesys skiriamas laikotarpiui nuo XX amžiaus 6 deš. iki dabar, kuris sutampa su MO muziejaus kolekcijos laiku.

Galimybę šiam Lietuvai reikšmingam projektui įvykti suteikė ikoninių istorinės svarbos meno kūrinių iš MO muziejaus kolekcijos donacija į Pompidou kolekciją. Dovanojami Kazimieros Zimblytės, Lino Leono Katino, Vinco Kisarausko, taip pat Marijos Teresės Rožanskaitės, Marijos Švažienės kūriniai. Visa tai tapo įmanoma tik MO muziejaus steigėjų Danguolės ir Viktoro Butkų dėka. Projektu siekiama atkurti istorinę tiesą, kai dėl okupacijos Lietuvos menininkai negalėjo atsidurti svarbiausių Vakarų muziejų kolekcijose, o šių dienų vykstančio karo Ukrainoje ir geopolitinės grėsmės kontekste ši misija atrodo dar svarbesnė. Kiti šiuolaikinių autorių kūriniai, kurių dalyvavimas parodoje ir kolekcijoje bus finansuojamas Lietuvos Sezono Prancūzijoje lėšomis.

Atidarymo savaitgalį Pompidou šiuolaikinio meno centre bei jo iniciatyva – daugiau nei 10-yje kitų kultūros vietų visame pasaulyje – Tarptautinė poezijos diena bus minima pristatant Jono Meko eiles ir kūrybinį palikimą. O lapkritį Pompidou centro filmoteka pristatys režisieriaus Audriaus Stonio kino filmų retrospektyvą.  

 Lietuvos menininkų paroda  „Sienos yra naktiniai gyvūnai“ (Les frontières sont des animaux nocturnes)  

2024 m. spalio 9 d. – 2025 m. sausio 5 d.   

Partneriai: Šiuolaikinio meno centras, Palais de Tokyo, KADIST Paris  

Spalį šiuolaikinio meno institucijose „Palais de Tokyo“ ir „KADIST Paris“ bus pristatomas Neringos Bumblienės ir Emilie Villez kuruojamas projektas „Sienos yra naktiniai gyvūnai“, kuris, pradėjęs kelionę Paryžiuje, 2025-aisiais sugrįš į Vilnių. Projektas kyla iš dabartinės geopolitinės suirutės, kurią sukėlė Rusijos karas Ukrainoje ir jį sekusių galybės įtrūkimų ir bangavimų, nuvilnijančių per laiką ir erdvę. Parodoje pristatoma keliolika skirtingų kartų menininkų, daugiausia lietuvių, bet taip pat kilusių iš platesnio regiono ir gyvenančių Prancūzijoje. Pasitelkdami vaizduotę ir poeziją kaip politinius įrankius, jie siūlo trapią giją, kuria sekant galima perskaityti sudėtingas kolonijines istorijas, realijas ir ateities vizijas. 

Dalyvaujantys menininkai: Andrius Arutiunian, Beyond the post-soviet, Agnė Jokšė, Deimantas Narkevičius, Marija Olšauskaitė, Anastasia Sosunova, Algirdas Šeškus, Emilija Škarnulytė ir kiti. 

Per 50 spektaklių Lietuvos fokuse Paryžiaus „Théâtre de la Ville“ 

2024 m. Spalis  

Partneriai: Teatro Informacijos centras, Théâtre de la Ville – Paris, Lietuvos nacionalinis dramos teatras 

Spalį teatras „Théâtre de la Ville“ pristatys specialią Lietuvai skirtą programą, kurioje apie pusšimtis spektaklių ir pasirodymų, kuriuos pristatys Lietuvos teatrai. Per 3 savaitgalius Paryžiaus publikai bus pristatyta išskirtinė programa skirta visoms amžiaus grupėms, atliekama tiek salėse, tiek aikštėse. Atidarymo progra bus rodomas Eglės Švedkauskaitės spektaklis „Fosilija”. Taip pat repertuare – Kamilės Gudmonaitės „Šventė“ ir „Ledynai“, Dovydo Strimaičio ir Agnietės Lisčiskinaitės choreografiniai kūriniai, Karolio Kaupinio „Radvila Darius, Vytauto“, Rakija Klezmer Orkestar koncertas, Solo Ansamblio koncertas, Birutės Banevičiūtės „Neregėtas pasaulis“, Manto Jančiausko ir Rimanto Ribačiausko „Vedami“ – kelias dešimtis kartų bus atliekamas Paryžiaus kalėjimuose ir kitose erdvėse.  
  

Linos Lapelytės kūrybos pristatymas „Festival d’Automne” (Paryžius)

2024 m. rugsėjo 12 – 19 d. 

Partneriai: Lina Lapelytė Studio, Le Festival d’Automne, Operomanija  

Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 ir „Festival d’Automne“ atidarymo savaitę Lina Lapelytė pristatys naujai užsakytą gyvą kūrinį didelei Paryžiaus vaikų grupei, kuriame vaikystė susipina su sudėtingais žmonių ryšiais ir mūsų santykiais su gamta. Bendradarbiaudama su 50-200 įvairaus amžiaus vaikų, L. Lapelytė eksperimentinėje muzikinėje kompozicijoje tyrinės įvairių gyvūnų garsų mėgdžiojimą, siūlydama harmoningą žmogaus ir gamtos pasaulio ryšio išraišką. Šis garsinis ir vizualinis gyvas pasirodymas skambės didžiulėse „Chapelle de la Salpêtrière“ arkose.  Pasirodymas, atspindintis žaismingą vaikystės smalsumą ir beribę empatiją, peržengia savimonės ribas ir kviečia žiūrovus priimti „savęs“ ir „kito“ vienovę.  

„Festival d’Automne“ taip pat bus pristatyta „Operomanijos“ prodiusuota Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės opera „Gero dienos!“. 

Lietuvos scenos menų programa „Festival International des Arts Vivants“ ir tinklaveika (Tulūza)  
2024 m. Rugsėjo 27 – spalio 13 d.   

Partneriai: La Biennale – Festival international des arts vivants Toulouse Occitanie, Lietuvos šokio informacijos centras, Kauno lėlių teatras, Šiuolaikinio cirko asociacija, Operomanija, Kauno valstybinis lėlių teatras 

Tulūzoje vykstančios bienalės ir festivalio „Festival International des Arts Vivants“ žiūrovai išvys specialią programą, kurioje numatoma surengti ne mažiau aštuonių pasirodymų, pristatančių Lietuvos šokio, cirko, teatro ir muzikos scenų įvairovę. Renginys taps proga Lietuvos kultūros profesionalų delegacijai dalyvauti svarbioje tarptautinėje tinklaveikos programoje. Scenos programoje prancūzų ir tarptautinė auditorija išvys solinę Dovydo Strimaičio šokio spektaklio „Hairy 2.0“ versiją, Agnietės Lisičkinaitės spektaklį „Hands Up“, Linos Lapelytės, Rugilės Barzdžiukaitės ir Vaivos Grainytės operą „Geros dienos!“, Marijos Baranauskaitės-Liberman šiuolaikinio cirko projektą „Nappies Project“ ir kitus.  

   
Šiuolaikinio Lietuvos cirko pristatymas Prancūzijoje (Bagneux, Châlons-en-Champagne, Lilles, Auch)  

2024 m. spalio 18 – 26 d.  

Partneriai: Le Plus Petit Cirque du Monde, PALC, Prato, Circa, Teatronas  

Teatronas sujungė keturias šiuolaikinio cirko organizacijas Prancūzijoje lietuviško cirko sklaidai. Jungtinė prancūzų komisija atrinko ir pakvietė tris naujus lietuviškus šiuolaikinio cirko projektus ir jų kūrėjus parengti savo darbus rezidencijose ir pristatyti spektaklių premjeras tarptautiniame cirko festivalyje CIRCa Auch. Atrinkti projektai: Marijos Baranauskaitės Liberman „Nappies project“, Izabelės Kuzelytės „How a Spiral Works“ ir  trupės Taigi Cirkas darbą „InTENSE“. Tikimasi, kad tai taps svarbia platforma tolimesnėms partnerystėms Prancūzijoje.
  

Lietuvos prisistatymas „Chroniques” bienalėje 

2024 m. lapkričio 7 d. – 2025 m. sausio 18 d. 

Partneriai: Kauno bienalė, Seconde Nature / Biennale Chroniques 

Šalies viešnios teisėmis Lietuva dalyvaus ir Marselio bienalėje „Chroniques“. Laukiamu akcentu taps Rugilės Barzdžiukaitės, Linos Lapelytės ir Vaivos Grainytės operos „Saulė ir jūra” pristatymas. Lietuvos programa apims video ir skaitmeninio meno kūrinius, instaliacijas, pokalbius, kuriuos pristatys Emilija Škarnulytė, Lina Lapelytė, Dr. Gora Parasit, Maksimilianas Opriška, Aistė Ambrazevičiūtė ir Simona Žemaitytė, Eye Gymnastics (Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė), „Kosmos Theatre“. Diskursyvią programos dalį moderuos Vytautas Michelkevičius, sujungdamas Vilniaus dailės akademijos ir Provanso Ekso meno mokyklos studentus bendriems projektams. Atidarymo savaitę Marselyje viešės šefas iš Lietuvos, kuris restorane „Les Grandes tables de la Friche Belle de Mai“, sujungs Lietuvos ir Viduržemio jūros regiono virtuvės ypatumus bei leis jusliškai patirti 2024 m. „Chroniques“ bienalės temą – „Malonumas“. 

Aleksandros Kasubos ir Marijos Olšauskaitės paroda Carré d’Art-Musée (Nîmas)  

2024 m. spalio 24 d. – 2025 m. kovo 16 d.   

Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Carré d’Art-Musée

Dviejų skirtingų kartų, istorinių likimų lietuvių menininkių parodos Carré d’Art-Musée pasakos apie erdvę ir laiką, įsivaizduojamą ateitį ir neužmirštą praeitį. 

Po II Pasaulinio karo iš Lietuvos priverstinai pasitraukusi, Į JAV emigravusi vizionieriškų erdvinių aplinkų iš tamprių audinių kūrėja Aleksandra Kasuba (1923–2019) įsivaizdavo pasaulio ateitį be stačių kampų, kaip buveinę sielai. Ši paroda – pirmasis menininkės kūrybinio palikimo pristatymas Prancūzijoje. Kuratorė – Elona Lubytė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

Šiuolaikinės menininkės Marijos Olšauskaitės parodoje atsispindės jos nuoseklus domėjimasis stiklu. Ankstesniuose ir specialiai šiai parodai kuriamuose darbuose susipins amato ir ornamento tradicijos bei socialinis skulptūros vaidmuo. Kuratorius – Jean-Marc Prévost, Carré d’Art-Musée.

Kolektyvinė paroda „Ambsadoriai / Les Ambassadeurs“ (Romenvilis)

2024 m. spalio 10 d.  – gruodžio 1 d.

Partneriai: Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, fondas „Fiminco“

Lietuvos sezonui Prancūzijoje 2024 „Fiminco“ fondas kartu su Lietuvos nacionaliniu dailės muziejumi lankytojus pakvies į grupinę LNDM kolekcijos ir jaunųjų Lietuvos menininkų kūrinių parodą, kurioje atskleidžiama daugiabriaunė ir standartus skrodžianti Lietuvos meno scenos tikrovė. Kuratorės Aušra Trakšelytė ir Monika Kalinauskaitė pagrindine ašimi pasirinko gyvybingumo temą, kurią atskleis per formų, medijų ir vaizdinių įvairovę, Lietuvos meno scenos įvairialypiškumą, joje nuolat vykstančių dialogų gausą.

Tarp pristatomų menininkų – Lina Lapelytė, Ieva Rojūtė, Rimaldas Vikšraitis, Gediminas G. Akstinas, Karla Gruodis, Janina Sabaliauskaitė, Ieva Kotryna Skirmantaitė ir kiti. Visi šie ambasadoriai įvairiais būdais užduoda ir narplioja tą patį klausimą – kiek iš tikrųjų siekia mūsų ryžtas būti gyvųjų pusėje?

Šiuolaikinis Lietuvos kinas ir klasika Sezono programoje visoje Prancūzijoje

Viso sezono metu

Bendradarbiaujant: Marché International du Film Classique Lumière festival (Lionas), Lilio tarptautinio trumpametražių filmų festivalis, „Rencontres audiovisuelles” (Lilis), Théâtre et Auditorium de Poitiers (Potjė), FIFIB – festival International du film indépendant de Bordeaux (Bordo), La Cinémathèque du documentaire (Paržyius), Festival LGBTQI+ de Paris Chéries-Chéris (Paryžius), Association Rainbow Submarine, LMTA, Meno avilys, Lietuvos kino centras, Lithuanian Shorts, VšĮ „Naratyvas“.

Lietuvos kino klasika, šiuolaikinis lietuvišks kinas, studentų darbai, trumpametražiai, LGBT kinas ir videomenas nuguls į skirtingas Prancūzijos kino renginių ir kino kultūros bei švietimo organizacijų projektus, kurie pasklis po visą Prancūziją įvairiais pavidalais viso Sezono metu. Itin laukiamas įvykis – lapkričio mėnesį Audriaus Stono dokumentinio kino retrospektyva Pompidou meno ir kultūros centre. Parengtos programos skirtingoms auditorijoms: vaikams, studentams, kino profesionalams, mėgėjams, kuratoriams, videomeno gerbėjams, festivalių lankytojams, vyks tinklaveikos renginiai ir meistriškumo dirbtuvės bei specialūs pristatymai, susitkimai. Sezono programoje dalyvaujantys autoriai: Audrius Stonys, Kristina Buožytė, Lina Lužytė, Alantė Kavaitė, Marija Kavtaradzė, Skirmanta, Jakaitė, Deimantas Narkevičius, Romas Zabarauskas, Vytautas Katkus, Saulius Baradinskas, Laurynas Bareiša, Anastasija Sosunova, Emilija Škarnulytė, Agnė Jokšė, Lukas Kacinauskas ir kiti.

Europavox: Muzika! Nauji balsai iš Lietuvos (Europavox projektas) (Paryžius, Vandomas ir Burgas)

2024 m. lapkričio 27–30 d.

Partneriai: Loftas, Lietuvos muzikos verslo asociacija, Les Femmes s’en Mix, festivalis Rockomotives

Rudenį Prancūzijoje įvyks muzikinis turas sukurtas bendradarbiaujant su festivaliais ir koncertų salėmis Prancūzijoje. Koncertuose bus pristatomi lietuvių ir prancūzų atlikėjai, kurie surengs turą per tris miestus: Paryžių, Vendômą ir Burgą. Be muzikinės programos sudarymo, kiekviename etape dienos metu bus organizuojami susitikimai ir diskusijos/debatai įtraukties tema, telkiant Prancūzijos ir Lietuvos profesionalus.

 „Muzika!“ yra „Europavox“ palaikoma iniciatyva, kurios internetinė platforma pasiekia daugiau nei milijoną žmonių kiekvieną mėnesį. Svetainė prisidės prie projekto sklaidos, čia bus pristatomi Lietuvos profesionalai Europos žurnalistų parengtuose straipsniuose ir interviu.

Vaikų ir paauglių literatūros populiarinimo renginiai

Viso sezono metu

Partneriai: IBBY Lithuania, Vaikų žemė, Salmantina (Baïka magazine), le Salon du livre et de la presse jeunesse en Seine-Saint-Denis (Montreuil),  

Literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ drauge su partneriais Prancūzijoje „Salon du livre et de la presse jeunesse en Seine-Saint-Denis“ įgyvendina vieną iš Lietuvos kultūros sezono Prancūzijoje projektų „Mūsų legendų persipynusios gijos” („Nos légendes, gestes croisés”), kuris kviečia Prancūzijos ir Lietuvos menininkes/us pradėti kūrybinį dialogą apie abiejų kultūrų legendas, mitus bei sakmes ir sukurti naujas istorijas, kurios bus pristatytos jauniesiems Prancūzijos skaitytojams per kitą knygų mugę Montreuil mieste 2024 metų lapkritį. 


Rudenį planuojama išleisti specialų Lietuvai skirtą edukacinio žurnalo vaikams „Baika“ numerį. Įvairialypis turinys apims iliustruotas lietuviškas pasakas, receptus, interviu su Prancūzijoje gyvenančiais vaikais lietuviais, faktus ir informacija apie mūsų šalies istoriją ir tradicijas bei žaidimus, žodynėlį.

Skaitykite daugiau Lietuvos kultūros institutas