Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Sprendimai

Penkių metų terapijos su gyvūnais projekto rezultatai – įkvepiantys

Penkių metų terapijos su gyvūnais projekto rezultatai – įkvepiantys

Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos centras drauge su Kurtuvėnų regioninio parko direkcija nuo 2018 iki 2023 m. vykdė inovatyvų gyvūnų terapijos projektą. Projekto metu sukurta moksliniais tyrimais pagrįsta metodika ir holistinės medicinos sveikatos koncepcija, kuri pasitelkia gyvūnų terapiją.
 

Įgyvendinant projektą buvo tiriamas ir kuriamas žmogaus psichinės sveikatos gerovės modelis įtraukiant gyvūną: šunį, žirgą ar delfiną. Taikant aprobuotas metodikas, turint specialistų parengtus aprašus bei reglamentą  buvo galima saugiai vykdyti psichosocialinį darbą integruojant jį į holistinės medicinos sampratą.

„Mūsų tyrimuose dalyvavo vaikai su autizmo spektro sutrikimais, cerebraliniu paralyžiumi ir suaugusieji sergantys išsėtine skleroze bei organine depresija“, – pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus Delfinų terapijos skyriaus vedėja prof. dr. Brigita Kreivinienė.

Gyvūnų asistuojamos terapijos metodikos ir gyvūnų gerovės projekto idėjai įgyvendinti Ekonomikos ir inovacijų ministerija skyrė 769 tūkst. Eur iš ES struktūrinių fondų programos pagal priemonę „Ikiprekybiniai pirkimai LT“. Bendra projekto vertė siekė 895 tūkst. eurų.

„Nors pasaulyje ne vienerius metus taikomos gyvūnų asistuojamos terapinės veiklos, jų metodikos dažnai labai skiriasi ir ne visos yra tinkamos Lietuvai. Kūrėme gyvūnų asistuojamos terapijos metodiką tuo pačiu metu, kai Lietuvoje vyko politiniai teisiniai reglamentavimo procesų pokyčiai. B. Kreivinienė pabrėžia, kad projekto metu padaryti atradimai neabejotinai taps pagrindu tolesniems tyrimams, o sukurta naujoji metodika glaudžiai siejasi su Lietuvoje įvykusiu gyvūnų terapijos ir gyvūnų gerovės reglamentavimo procesu: „Todėl atlikti tyrimai ir sukurtos metodikos nėra tik teorinis produktas, o galės būti taikomas praktikoje. Mūsų užduotis buvo užtikrinti, kad klientas gaus jo jautrų poreikį atliepiančią paslaugą, todėl sukurta metodika būtent tai ir atlieps.“

Nepamiršo ir terapijoje dalyvaujančių gyvūnų

Projekto metu užsiėmimai su delfinais buvo filmuojami ir tiriama jų gerovė, analizuojant fiziologiją ir elgesio pokyčius terapijos metu.

„Įvertinę surinktus duomenis priėjome išvados, jog terapijos užsiėmimai delfinams streso nekėlė. Terapijoje dalyvavo tik kliniškai sveiki, vyresni nei trejų metų amžiaus gyvūnai, vertinimo metu atlikę visas užduotis. Delfinai būti terapeutais mokosi nuo mažens plaukiodami šalia savo mamos, o trenerius ruošia patyrę Jūrų muziejaus gyvūnų priežiūros skyriaus darbuotojai. Trenerių parengimas gali trukti pusmetį ar ilgiau, o jais tapti gali tik biologinį išsilavinimą turintys asmenys. Todėl didžiulė tiek praktikų, tiek mokslininkų grupė buvo įsitrauksi į šį tyrimo procesą“, – sako B. Kreivinienė.

Įkvepiantys darbo rezultatai

„Tyrimo rezultatai pranoko lūkesčius kiekvienoje tiriamųjų grupėje. Ženkliai pagerėjo žmonių su organine depresija ir išsėtine skleroze psichofizinė būklė – sumažėjo jų patiriami skausmai, pagerėjo miegas, atsirado noras įsilieti į socialinį gyvenimą, pagerėjo dėmesio sukaupimas ir, svarbiausia, pastebėjome išaugusį pozityvumą, norą ieškoti galimybių, optimizmą“, – sako profesorė.

Ji pabrėžia, kad terapijoje su gyvūnais dalyvavusių žmonių fizinė būklė taip pat ženkliai pagerėjo – pastebėtas išaugęs ištvermingumas, aktyvumas, pagerėjusi pusiausvyra, eisena ir koordinacija. Vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų ir sergantiems cerebriniu paralyžiumi, ženkliai pagerėjo visos neurosensotorinės sritys – komunikacija, saviraiška, dėmesio sukaupimas, eisena, pusiausvyra, dalyvavimas socialinėse veiklose, ekspresyvioji kalba. Taip pat sumažėjo vaikų emocinis nestabilumas, bendra emocinė įtampa, jutiminis dirglumas, raumenų tonusas, padidėjo saugumo supratimas.

Padės komercializuoti prototipą

Lietuvos Jūrų muziejaus projektas buvo įgyvendinamas pagal Inovacijų agentūros skelbtą kvietimą „Ikiprekybiniai pirkimai LT“. „Priemonė leido Jūrų muziejui šiuo projektu pasiekti artimą galutiniam rezultatą – sukurti medotiką, ją ištestuoti ir išbandyti kontrolinėmis sąlygomis. Tiesa, produktas dar nėra galutinai parengtas komercializuoti, tačiau galimybė jį patobulinti ir pilnai paruošti pateikimui į rinką numatoma naujoje šiuo metu Inovacijų agentūros vystomoje paslaugoje „Inovatyvūs pirkimai“, – sako Agnė Vaitkūnienė, Inovacijų agentūros Investicijų valdymo departamento direktorė.