Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Sprendimai

Lietuvių įrengta 375 kW saulės elektrinė aprūpins elektra pabėgėlių stovyklą Sakartvele

Lietuvių įrengta 375 kW saulės elektrinė aprūpins elektra pabėgėlių stovyklą Sakartvele

Lietuvos saulės energetikos bendrovė „Solet“ prisidėjo prie atsinaujinančios energijos plėtros Sakartvele, įgyvendindama svarbius projektus, skirtus aprūpinti švaria energija karo pabėgėlių bendruomenes. Rugsėjo mėnesį buvo užbaigti saulės elektrinės montavimo darbai Koda pabėgėlių stovykloje Eredvi savivaldybėje, kurioje nuo 2008 m. Rusijos agresijos laikų gyvena iš okupuotų teritorijų perkelti žmonės.

„Po 2008 m. Rusijos agresijos prieš Sakartvelą, šalyje pastatyta ne viena gyvenvietė, skirta suteikti prieglobstį laikinai perkeltiems asmenims. Džiaugiamės, kad 2024 m. rugsėjį sėkmingai įgyvendinome projektą vienoje iš tokių gyvenviečių – Koda karo pabėgėlių stovykloje, esančioje Eredvi savivaldybėje. Čia buvo ženkliai padidinta buvusios saulės elektrinės galia. Saulės elektrinė padės aprūpinti reikiamu energijos kiekiu visų  Koda karo pabėgėlių stovykloje gyvenančių šeimų elektros energijos poreikį. Elektrinių įrengimas kartu prisidės ir prie socialinės atskirties mažinimo pabėgėlių bendruomenėje, leis ženkliai sumažinti elektros energijos sąskaitas“, – teigė projektą įgyvendinusios bendrovės UAB Solet vadovas Andrius Karazinas.

Karo pabėgėlių stovykloje įrengta papildoma 375 kW galios jėgainė. Skaičiuojama, kad naujoji elektrinė padės kasmet sumažinti 324 tonas CO2 emisijų ir pagamins bent 458 tūkst. kWh energijos. Suminė elektrinės galia Koda karo pabėgėlių stovykloje sudaro 750 kW.

Lietuvos Respublikos ambasadorius Sakarvele Darius Vitkauskas atidarė atsinaujinančios energijos projektą ir akcentavo jo prasmę, pabrėžė, kad svarbu siekti energetinės nepriklausomybės. Sakartvelo atstovai atidarymo renginyje išreiškė džiaugsmą ir padėką Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijai, ambasadoriui ir įmonei įgyvendinusiai projektą už vertingą paramą, ir tvarių sprendimų įgyvendinimą jų bendruomenėje. Kartvelai pabrėžė, kad šis projektas yra svarbus ne tik dėl energetinio stabilumo, bet ir dėl galimybės užtikrinti geresnį gyvenimą karo pabėgėliams, kurie prarado savo namus. Saulės elektrinės padės jiems tapti mažiau priklausomiems nuo išorinių energijos šaltinių, skatindamos pasitikėjimą ir solidarumą tarp šalių. Jie taip pat dėkojo už pastangas mažinti socialinę atskirtį ir suteikti pabėgėliams galimybes įsitraukti į švietimo ir darbo rinką, pabrėždami iniciatyvos reikšmę bendruomenės plėtrai ir švaresnės, tvaresnės ateities kūrimui.

Projekto įgyvendinimo darbai prasidėjo pernai rugpjūtį. Projektai finansuojami Klimato kaitos programos lėšomis, kurias administruoja Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra. Dalį lėšų skiria ir bendrovė UAB „Solet“ kartu su partneriais.

Nuo 2018 metų „Solet“ jau yra įgyvendinusi 16 dvišalių vystomojo bendradarbiavimo projektų kitose šalyse, tokiose kaip Sakartvelas, Moldova, Armėnija, Nigerija. Jose bendrovė įrengė virš 60 elektrinių mokyklose, vaikų darželiuose, karo pabėgėlių stovyklose, ligoninėse ir kitose įstaigose.