Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Valdymas

Vykstant NATO viršūnių susitikimui visuomenė kviečiama su Aljansui svarbiais klausimais susipažinti NATO viešajame forume

Vykstant NATO viršūnių susitikimui visuomenė kviečiama su Aljansui svarbiais klausimais susipažinti NATO viešajame forume

Į Vilniuje prasidėsiantį NATO viršūnių susitikimą susirinks aukščiausio lygio Vakarų pasaulio lyderiai. Tačiau renginio metu jie ne vieninteliai diskutuos Aljanso, Europos ir viso pasaulio saugumui svarbiais klausimais. Greta NATO viršūnių susitikimo Vilniuje liepos 11–12 d. vyks ir NATO viešasis forumas (angl. NATO Public Forum), kurį NATO šiemet organizuoja kartu su Vilniuje veikiančiu Rytų Europos studijų centru ir „smegenų centrais“ iš JAV bei Vokietijos. Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala sako, kad NATO viešasis forumas tarsi praskleidžia Viršūnių susitikimo užsklandą ir yra platforma politiniams lyderiams, ekspertams, žiniasklaidos atstovams iš viso pasaulio susitikti, diskutuoti, aptari Aljanso susitikimo darbotvarkę ir su ja supažindinti visuomenę.

Diskusijų terpė politikams, ekspertams ir visuomenei

NATO viešojo forumo metu vyks daugybė diskusijų, debatų ir sąveikos sesijų įvairiomis NATO viršūnių susitikimo darbotvarkės temomis. L. Kojalos teigimu, kadangi Forumas prasidės anksčiau nei oficialus lyderių susitikimas, tai taip pat bus išskirtinė proga pajausti, kokių sprendimų galima tikėtis Viršūnių susitikimo metu. Politiniams lyderiams renginys taps terpe apie tai užsiminti ir detaliau aptarti viešai.

„NATO svarbu nenutolti nuo visuomenės, neužsidaryti burbule. Forumas pasitarnauja šiam siekiui ir leidžia aptarti NATO darbotvarkę plačiau – net tik uždarose valstybių vadovų ir diplomatų diskusijose, kurios vyks Viršūnių susitikimo metu. Forumo metu pokalbiuose ir diskusijose dalyvaus tiek sprendimų priėmėjai, tiek tarptautinių santykių, politikos mokslų ekspertai iš daugelio NATO šalių, taip pat pilietinės visuomenės ir žiniasklaidos atstovai, žinomi, socialinėse medijose aktyvūs žmonės“, – sako L. Kojala.

Aptars NATO aktualias temas

Anot Rytų Europos studijų centro direktoriaus, norima, kad renginys pasiektų, kiek įmanoma, didesnę auditoriją ir platesnei visuomenei leistų artimiau susipažinti su NATO. Todėl visą NATO Viešąjį forumą bus galima stebėti internetu. Dalį segmentų transliuoti žada ir LRT televizija.  Nors diskusijos vyks anglų kalba, Lietuvos žiūrovai galės jas stebėti su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą.

Anot L. Kojalos, NATO Viešajame forume paprastai aptariamos tos temos, kurioms daugiausiai dėmesio skiriama ir pačiame Viršūnių susitikime. Pernai Madride Aljansas, suprantama, koncentravosi į Rusijos plataus masto agresiją prieš Ukrainą, todėl ši tema buvo pagrindinė ir susitikimą lydėjusiame Forume. Politologo teigimu, Rusijos sukeltas karas neabejotinai dominuos ir šiųmečiame Forume, paliečiant tiek gilesnės Ukrainos integracijos į NATO, tiek Aljanso rytinio sparno šalių stiprinimo klausimus. Tuo pačiu bus aptariamos ir kitos temos, kurios NATO yra svarbios ilgalaikėje perspektyvoje – pavyzdžiui, klimato kaita, santykiai su Kinija ir partneriais Indijos bei Ramiojo vandenyno regione, naujausių technologijų įtaka saugumo politikai ir kita.

Virtualiai gali dalyvauti kiekvienas

„Tikimės, kad Forume dalyvaus iki trečdalio į Vilnių atvykstančių NATO valstybių lyderių – prezidentų ar vyriausybių vadovų. Jie kalbės apie paramą Ukrainai, NATO atgrasymo politiką ir įvairius kitus iššūkius. Greta jų ant scenos išvysime ir tarptautinių santykių, saugumo, technologijų ekspertus, pilietinės visuomenės lyderius. Renginyje įdomių akcentų tikrai galės rasti kiekvienas žiūrovas – nesvarbu, kiek domisi Aljanso reikalais ir tarptautinio saugumo klausimais. Kviečiu nepraleisti progos – tai bus tikrai istorinės dienos Lietuvai“, – sako L. Kojala.

NATO viešasis forumas vyks nuo liepos 11 d. 9 val. ryto iki liepos 12 d. popietės. Kartu su NATO ir Rytų Europos studijų centru renginį šiemet organizuoja organizuoja Atlantic Council (JAV), German Marshall Fund of the United States (JAV) ir Munich Security Conference (Vokietija). Forume bus aptariamos tokios temos kaip atgrasymo didinimas ir rizikų mažinimas branduoliniame amžiuje, investicijos į gynybą, Ukrainos potencialo atvėrimas, naujų technologijų taikymas siekiant strateginio pranašumo, energetikos, klimato kaitos ir saugumo sąsajos bei daugelis kitų.

Susipažinti su pilna NATO viešojo forumo programa ir registruotis virtualiam dalyvavimui renginyje galima Forumo interneto svetainėje