Spalio 5-6 d. Vilniuje architektūros ir švietimo ekspertai iš Ukrainos ir Lietuvos kartu su dalyviais iš valstybinių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų susirinko į kūrybines dirbtuves. Šios dirbtuvės žymi projekto „Ateities mokykla Ukrainoje” pradžią.
„Ateities mokykla Ukrainoje” yra Lietuvos Vyriausybės iniciatyva, kurios pagalba siekiama rasti praktinį sprendimą, padėsiantį atkurti Ukrainos švietimo infrastruktūrą. Įgyvendinant programą „Kurkime Ukrainos ateitį“ bus sukurtas aukštos kokybės standartinis techninis mokyklos projektas. Tai ne tik sutaupys laiko, kai statybos turi vykti greitai, mažins išlaidas, bet ir padės sukurti Ukrainos vaikams geriausią ir inovatyviausią Ateities mokyklą.
Standartinis techninis mokyklos projektas bus rengiamas tarptautinio architektūrinio konkurso metu, o nugalėtoju taps geriausiai parengtą sprendimą, atitinkantį Ukrainos visuomenės interesus ir poreikius, atitinkantis projektas.
„Prieš sudarant architektūrinio konkurso užduotį, turime žinoti, kokios mokyklos nori ir kokios reikia Ukrainai – tam aptarti pasitelkiame kūrybinių dirbtuvių formatą,“ – sako Rūta Leitanaitė, Lietuvos architektų sąjungos valdybos narė ir projekto „Ateities mokykla Ukrainoje“ koordinatorė.
Dvi dienas trukusių dirbtuvių metu buvo aptartas architektūriniai, edukaciniai, socialiniai, aplinkosauginiai bei ekonominiai naujos Ukrainos mokyklos koncepcijos aspektai. Pagal seminaro įžvalgas bus parengta architektūrinio konkurso užduotis ir rekomendacijos dėl vertinimo kriterijų.
„Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondui skyrus 500 000 eurų, Ukrainos ir Lietuvos ekspertams atsirado galimybė sukurti inovatyvų „Ateities mokykla Ukrainoje” projektą. Šis standartinis techninis projektas leis sutaupyti lėšų ir laiko Ukrainos vaikų ugdymo procesui atkurti. Ukrainoje dirbame nuo 2014 m., tad panaudosime savo patirtį kurdami geriausius veikiančius sprendimus šiame sektoriuje,” – sako Artūras Žarnovskis, Centrinės projektų valdymo agentūros patarėjas, programos „Co-Create Future of Ukraine” vadovas.
Atvirą tarptautinį architektūrinį konkursą tikimasi paskelbti 2023 m. pabaigoje. Konkurso būdu išrinktam laimėtojui bus skirta 300 000 eurų mokyklos projekto parengimui.
Apie Centrinę projektų valdymo agentūrą:
Viešoji įstaiga Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) administruoja 14 Europos Sąjungos, kitų šalių donorių bei valstybės investicijų programų, daugiau nei 1500 skirtingų projektų, kurių bendra vertė – 16,2 mlrd. eurų. Agentūra taip pat teikia viešųjų investicijų valdymo metodinę pagalbą, joje įkurtas viešojo ir privataus sektorių partnerystės kompetencijų centras. Be to, savo bei Lietuvos viešojo sektoriaus sukauptą programų ir projektų administravimo patirtį perduoda užsienio valstybių institucijoms vystydama tarptautinio bendradarbiavimo veiklą.