Lietuva gegužės 1 d. minės narystės Europos Sąjungoje dvidešimtmetį. 28 metų menininkė Jolita Vaitkutė, dėl savo išskirtinio talento žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje, sako, kad pasitinkant šią sukaktį jai virpa širdis, ir tikina, kad jos kartos žmonėms Lietuvoje atsivėrė neribotos galimybės kurti ir dalyvauti valstybės gyvenime.
Paklausta, kaip pasitinka Lietuvos narystės ES dvidešimtmetį, Jolita atsako, kad pirmas ir stipriausias jausmas – tai džiaugsmas dalyvaujant valstybinės svarbos įvykiuose. Kaip sako menininkė, ji nuo mažų dienų gana pilietiška ir, kiek pamena, visada buvo jaunimo organizacijų narė. Jolita sako: „Net neįsivaizduoju, kad būčiau galėjusi likti nuošalyje. Pasyvumo jausmas man svetimas.“ Jolita iki šiol saugo ir brangina labai ryškius vaikystės prisiminimus iš Baltijos kelio, Sausio 13-osios įvykių. „Pasakojimai apie šiuos įvykius formavo mane kaip asmenybę“, – sako ji.
Jolita mini, kad jai, kaip augančiai ir bręstančiai asmenybei, didžiulę įtaką padarė Prezidentas Valdas Adamkus. „Jo požiūris, kad politika gali būti šviesi, kad net ir turėdami skirtingus požiūrius mes galime kalbėtis, diskutuoti, man buvo labai artimas. Valdo Adamkaus dėka patikėjau, kad turiu dalyvauti valstybės politikoje, negaliu likti nuošalyje“, – sako menininkė.
Jolitai buvo 9 metai, kai Lietuva prisijungė prie NATO ir ES , tad tie 20 metų sudaro nemažą dalį jos gyvenimo. „Emocijos ir jausmai, kurie kyla apžvelgiant nueitą kelią, pažangą, kurią padarė Lietuva, yra stiprūs ir virpinantys. Didžioji dalis mano projektų, kuriuos esu sukūrusi ir kurie keliavo po pasaulį, buvo sukurta per šį dvidešimtmetį. Juos pamatyti pasaulio žmonės galėjo dėl to, kad galėjome laisvai ir nevaržomai judėti. Džiaugiuosi, kad mano darbų yra ir Lietuvos narystės ES minėjimo programoje“, – sako Jolita Vaitkutė be kitų projektų sukūrusi ir proginį pašto ženklą bei voką, skirtą Lietuvos narystei ES ir NATO.
Į klausimą, kas per 20 metų pokytį džiugina labiausiai, Jolita atsako: „Esu apkeliavusi nemažai šalių, tarp jų ir šalis, kurios dar tik siekia narystės ES. Jausmas, kuris mane visada aplanko grįžus namo, vadinasi „Kaip gera grįžti!“ Didžiausias pokytis įvyko žmonių galvose – tapome laisvesni. Mano karta jau neprisimena skaudžios okupacijos praeities – mums sienos atviros tapo ne tik fiziškai, bet ir galimybių prasme. Turime tik norėti tas galimybes sau atverti. Džiaugiuosi, kad mažėja pasyvumo, net ir vyresnioji karta išmoko pasinaudoti galimybėmis, kurias mums suteikė narystė ES. Išmokome kalbėtis, spręsti problemas, girdėti kitus. Laisvė persikėlė ir į mūsų protus – todėl tiek daug pasiekėme, sukūrėme.“
Jolita mano, kad tie, kurie skundžiasi blogu gyvenimu, turėtų gerai pasižiūrėti į save. „Būdama maža, neturėjau nei gero fotoaparato, nei kitos technikos. Kūriau su tuo, kas buvo po ranka. Laikausi požiūrio, kad negalima kaltinti aplinkos. Viskas ateina iš mūsų vidaus. Reikia sau nemeluoti – jei nori, tikrai gali daryti. Jei nenori, vadinasi, kažką reikia spręsti ir suprasti, kodėl to noro nėra“, – teigia menininkė.
Pagal paskutinius Eurobarometro duomenis, net 91 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad narystė ES Lietuvai buvo naudinga. Jolitos manymu, tai parodo, kad žmonės pasinaudojo suteikta galimybe. Pasak jos, gyvenimo kokybės pokytį galime matuoti įvertinę, kokias galimybes gavo 60+ karta, senjorai. „Dauguma yra pozityvūs, prisitaikę prie naujų gyvenimo sąlygų, išmanūs. Jie bendrauja, randa informacijos apie renginius internete, lankosi bibliotekose, kurios siūlo įvairių veiklų. Nuvykus į Prienus, Elektrėnus, Nidą, visur stebiu tą patį – žmonės yra smalsūs, domisi menu, siekia plėsti akiratį. Žaviuosi žmonėmis, kurie pakeitė savo gyvenimą“, – sako Jolita.
Paklausta, ar matytų save kuriančią ir gyvenančią kitoje šalyje, Jolita atsako, kad jos Lietuvoje niekas neriboja, todėl tokių planų neturi. Jolita mielai vyksta svetur stažuotėms. Juk nuskristi galinti visur – tai tik skrydžių trukmės klausimas. „Vilnius man labai patinka – tai optimalaus dydžio miestas, jis tiesiog tobulas. Man visada patinka čia grįžti“, – džiaugiasi Jolita. Jolita mano, kad jai labai pasisekė. Menininkė Vilniaus centre šalia Lukiškių kalėjimo turi studiją, o juk nedaugelis menininkų gali tai sau leisti užsienyje.
Lietuvai Jolita linki nesustoti: „Linkiu, kad kiti 20 metų būtų ne mažiau progresyvūs. Tiek daug sukūrėme, užaugome, esame gerame kelyje.“