Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Valdymas

Meda Surdokaitė – tarp geriausių Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų

Meda Surdokaitė – tarp geriausių Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų

Nyderlanduose vykusiame Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse Lietuvai atstovavusios Medos Surdokaitės tyrimas laimėjo pirmąją vietą. Meda apdovanota ir  specialiuoju prizu – kvietimu į Nobelio premijų įteikimo ceremoniją Stokholme. Šiemet jaunoji mokslininkė pradėjo taikomosios chemijos studijas Kauno technologijos universitete. Meda džiaugiasi ne tik apdovanojimu, bet ir tuo, kad jos atradimas jau taikomas tyrimuose.

M. Surdokaitė konkurse pristatė chemijos srities tyrimą „Fluorescencinio dažiklio „Nile Red“ sintezės optimizavimas“. Darbo tikslas – susintetinti organinį dažiklį, skirtą aptikti mikroplastikams ir ląstelėms dažyti, nenaudojant toksiško tirpiklio. Jaunosios mokslininkės optimizuoti gamybos metodai leidžia atsisakyti nuodingų medžiagų, naudotų iki šiol, taip užtikrinant prieinamumą, pritaikomumą ir saugesnį darbą.

„Pasitelkę organinę chemiją galime saugoti vandenynus nuo mikroplastikų, gydyti sunkias ligas ir kurti ekologiškesnę kasdienybę. Mano optimizuotos sintezės dažikliui neteko gulėti lentynoje – bendradarbiavimo su kitais mokslininkais dėka jis jau sėkmingai naudojamas atliekant įvairius tyrimus. Konkurso metu sulaukiau žinių, kad viena biotechnologijos kompanija sėkmingai pritaikė mano optimizuotos sintezės produktą smegenų ląstelėms, formuojančioms mieliną, dažyti. Mielino dažymas leidžia tirti procesus, vykstančius sergant tokiomis ligomis kaip, pavyzdžiui, sklerozė ar šizofrenija“,  – apie praktinį dažiklio pritaikymą pasakoja jaunoji mokslininkė.

Prestižiniame 14–20 metų jaunimui skirtame konkurse šiemet dalyvavo jaunieji mokslininkai iš 33 šalių – ne tik Europos, bet ir JAV, Kanados, Izraelio ir kitų šalių mokslo konkursų prizininkai. Beveik 90 tiriamųjų darbų buvo pristatomi biologijos, chemijos, kompiuterių mokslo, inžinerijos, matematikos, medicinos, fizikos ir socialinių mokslų srityse.

Jos projektas buvo išrinktas geriausiu Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionaliniame etape, kurį organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras, remia ir palaiko Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.