Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti

Lietuva siūlo ES teisingumo ministrams svarstyti specialaus tribunolo steigimą

Lietuva siūlo ES teisingumo ministrams svarstyti specialaus tribunolo steigimą

Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska oficialiu laišku kreipėsi į Europos Komisijos teisingumo komisarą Didier Reynders ir ES valstybių narių teisingumo ministrus, ragindama ES lygiu svarstyti specialaus tribunolo steigimą Rusijos ir Baltarusijos diktatorių bei kitų agresiją Ukrainoje planavusių ir jai vadovaujančių asmenų tarptautinei baudžiamajai atsakomybei užtikrinti. Tokią idėją tarptautinei bendruomenei praėjusią savaitę iškėlė Ukrainos vyriausybė, taip pat mokslininkų ir teisininkų bendruomenė.

Pasak teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos, Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme jau vyksta procesas karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui tirti, Ukraina kreipėsi ir į Tarptautinį Teisingumo Teismą, kad Rusijai, kaip valstybei, būtų taikoma atsakomybė dėl JT Genocido konvencijos pažeidimų, tačiau išlieka klausimas dėl baudžiamosios atsakomybės už tarptautinį agresijos nusikaltimą, kurį ir galėtų išspręsti specialus šiuo tikslu įsteigtas tribunolas.

„Specialus tribunolas būtų efektyvus mechanizmas įveikiant teisines kliūtis, susijusias su būtina JT Saugumo tarybos rezoliucija dėl proceso Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme pradėjimo ir nacionaliniais ikiteisminiais tyrimais, remiantis universaliąja jurisdikcija. Agresijos nusikaltimu pažeidžiamos tarptautinės bendrijos fundamentalūs ginkluotos jėgos nenaudojimo, pagarbos valstybių suverenitetui ir teritoriniam nepriklausomumui principai, todėl tokiems nusikaltimams reikia tarptautinio atsako. Stipriname tarptautinį bendradarbiavimą ir siekiame visomis įmanomomis priemonėmis ir teisiniais mechanizmais įgyvendinti valstybių įsipareigojimus tarptautinei teisei ir užtikrinti Rusijos ir Baltarusijos režimų baudžiamąją atsakomybę“, – teigia E. Dobrovolska.

Kovo 4 d. vykusioje ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryboje buvo sutarta, kad  šalys narės griežtai smerkia agresorių vykdomą neišprovokuotą karinę invaziją Ukrainoje ir sieks konsoliduoti pastangas teisingumo vykdymui. Todėl, pasak E. Dobrovolskos, Lietuva kviečia diskusijai ir yra pasiryžusi diskutuoti su visais galimais partneriais bei ieškoti efektyviausio teisinio algoritmo, telkti kolegas Europos Sąjungoje.

Vasario 28 d. Lietuva pirmoji pasinaudojo Romos statuto 14 straipsnio galimybe ir paprašė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroro pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui. Suprasdama iššūkius ir darbo krūvius, su kuriais susiduria šis teismas, Lietuva taip pat skyrė papildomus 100 tūkst. Eur šio teismo veiklai.

Kovo 1 d. teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska kreipėsi  į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos vadovų vykdomą agresiją Ukrainos atžvilgiu. LR Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už agresijos nusikaltimą, taip suteikdamas galimybę persekioti už jį atsakingus asmenis, remiantis universaliosios jurisdikcijos principu, ir juos teisti už akių. Generalinė prokuratūra informavo, jog ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas.

Susijusios naujienos