Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Valdymas

Lietuva – atpažįstama ir girdima pasaulyje

Lietuva – atpažįstama ir girdima pasaulyje

Per pastarąjį ketvirtį Lietuvos matomumas užsienio šalių portaluose augo daugiau kaip 1,4 karto, užfiksuota daugiau kaip 39 tūkst. pranešimų, kuriuose paminėta Lietuva. Šalies paminėjimų gausėjimui įtaką darė užsienio ir vidaus politikos aktualijos: jos ne tik lėmė didžiausią reikšmingų pranešimų skaičių, bet ir pasiekė didžiausią skaitytojų auditoriją. Kultūros ir turizmo sričių aktualijos lėmė net 70 proc. visų teigiamo tono reikšmingų pranešimų apie šalį. Daugiausia šalies paminėjimų užfiksuota Jungtinės Karalystės, Vokietijos, JAV, mažiausiai – Šiaurės šalių (Danija, Norvegija, Suomija) ir Izraelio žiniasklaidos portaluose, rodo Vyriausybės kanceliarijos Strateginės komunikacijos skyriaus ir šalies viešojo sektoriaus institucijų atliktas šalies skaitmeninio matomumo ir žinomumo vertinimas.

Lietuvos matomumo užsienio žiniasklaidoje vertinimas apima 13 tikslinių užsienio valstybių (Danija, Izraelis, Japonija, JAV, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Norvegija, Nyderlandai, Prancūzija, Suomija, Švedija, Ukraina, Vokietija) ir 4 šalies įvaizdžio pozicionavimo sritis (ekonomika (Co-create Solutions), kultūra (Co-create Culture), valdymas (Co-create Governance), talentų pritraukimas (Co‑create Life). Taip pat vertinama turizmo sritis ir stereotipinis šalies įvaizdžio atspindėjimas užsienio šalių žiniasklaidoje.

„Kaunas 2022“ didino kultūros srities matomumą

Proaktyvi „Kaunas 2022“ komunikacija lėmė ženkliai didesnį reikšmingų pranešimų skaičių ir šalies matomumo augimą kultūros srityje.

„Įsibėgėjantys Europos kultūros sostinės titulo metai Kauną vis labiau įtvirtina pasaulio žinomumo žemėlapyje. Pasaulinio lygio vardai William Kentridge, Yoko Ono, Marina Abramović  – pritraukė didelį užsienio žiniasklaidos dėmesį. Domimasi Kauno modernizmu bei „CulturEUkraine“ centru, kurį įkūrėme Kauno Centrinio pašto rūmuose. Vien „Kaunas 2022“ atidaryme buvo sulaukta per pusšimčio užsienio žurnalistų, o į antrojo Kauno Mitinio Žvėries trilogijos veiksmo savaitgalį „Santaka“ jau užsiregistravę virš 60 žiniasklaidos atstovų iš daugiau kaip 20 šalių“, – sako Mindaugas Reinikis, „Kaunas 2022“ Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovas.

Kultūros srities aktualijos lėmė 44 proc. teigiamo tono reikšmingų pranešimų apie Lietuvą ir 7 proc. visų reikšmingų pranešimų. Daugiausia pranešimų užfiksuota Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos žiniasklaidos portaluose. Didžiausio dėmesio sulaukusios temos – „Kaunas 2022“ atidarymas ir renginiai, šalies kultūros ir meno veikėjų paramos Ukrainai iniciatyvos (fotografijų paroda Vilniaus geležinkelio stotyje, „LT United“, „The Roop“, „Skylė“ iniciatyvos, klasikinės muzikos paramos koncertai užsienyje, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro iniciatyvos, gatvės meno iniciatyvos ir kt.). Pastebėti buvo ir šalies scenos meno atstovai (A. Grigorian, M. Gražinytės-Tylos, G. Šlekytės, I. Gerbutavičiūtės pasiekimai ir jų veikla).

Šalies matomumą didino aktyvi užsienio politika ir ekonomikos aktualijos

Valdymo sritis (šalies vidaus ir užsienio politika) – daugiausia reikšmingų šalies paminėjimų generavusi sritis, skatinusi žiniasklaidos susidomėjimą ir turinti didelį potencialą šalies matomumui formuoti. Šalies matomumą didino aktyvi šalies lyderių komunikacija ir veiksmai, formuojantys tarptautinės partnerystės ryšius, taip pat išskirtinės pilietinės iniciatyvos, padedančios spręsti globalius iššūkius. Didžiausio užsienio žiniasklaidos dėmesio sulaukė Lietuvos santykiai su Kinija, Taivanu, pagalba Ukrainai, nelegalios migracijos valdymas, energetinės nepriklausomybės stiprinimas bei ekonomikos srities aktualijos (investicijos, eksportas, inovacijos).

Šalies vidaus ir užsienio politikos aktualijos lėmė 27 proc. teigiamo tono reikšmingų pranešimų apie Lietuvą ir 77 proc. visų reikšmingų pranešimų. Dėl aktyvios aukščiausių šalies vadovų veiklos tarptautinės politikos srityje Lietuvos vardas paminėtas įtakingiausiuose pasaulio žiniasklaidos šaltiniuose (CNN, BBC, CNBC, Bloomberg, Le Figaro, Der Spiegel ir kt.). Daugiausia srities aktualijų užfiksuota Vokietijos, Jungtinės Karalystės ir Lenkijos žiniasklaidos portaluose.

Pranešimai apie investicinę aplinką Lietuvoje, inovacijas, startuolių ekosistemą, aukštojo mokslo pasiekimus, šalies infrastruktūros saugumą ženkliai prisideda prie modernios ir saugios Lietuvos pozicionavimo bei teigiamų žinučių sklaidos. Ekonomikos srities aktualijos sudarė net 13 proc. visų teigiamo tono reikšmingų pranešimų ir 9 proc. visų reikšmingų pranešimų. Prie teigiamų pranešimų sklaidos ženkliai prisidėjo VšĮ „Investuok Lietuvoje“ ir VšĮ „Versli Lietuva“ vykdyta komunikacija. Daugiausia pranešimų srities aktualijų tematika fiksuota Vokietijos, Japonijos ir Jungtinės Karalystės žiniasklaidos portaluose.

 Didžiausio dėmesio sulaukusios temos – Lietuvos ekonominiai santykiai su Kinija, Taivano investicijos Lietuvoje, naujų įmonių atėjimas ir įmonių plėtros projektai Lietuvoje. Prie modernios Lietuvos įvaizdžio formavimo prisidėjo lietuviškų startuolių „Vinted“ ir „iDentify“, taip pat Lietuvos pasiekimai biotechnologijų srityje, palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ bendradarbiavimas su Japonija ir kt. Srities naujienos su Lietuvos paminėjimais buvo fiksuoti įtakinguose žiniasklaidos šaltiniuose (Forbes, The Washington Post, Yahoo News, Euronews ir kt.).

Augantis turizmo srities matomumas

Turizmo sritis pasižymi aktyvia ir nuoseklia komunikacija. Jos matomumas, sutrikdytas COVID-19 pandemijos ir nelegalių migracijos srautų Lietuvoje, pamažu didėja. Turizmo aktualijos grįžta į svarbiausių sričių, aktyviai prisidedančių prie šalies matomumo tikslinėse užsienio valstybėse, gretas. Tam didžiausią įtaką turėjo VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ aktyvūs komunikaciniai veiksmai.

 Turizmo sritis pagal pranešimų skaičių užsienio žiniasklaidoje buvo antra (28,94 proc. visų pranešimų), socialiniuose tinkluose – penkta (1,89 proc. visų pranešimų). Srities aktualijos lėmė 26 proc. teigiamo tono reikšmingų pranešimų apie Lietuvą ir 6 proc. visų reikšmingų pranešimų. Pasaulio turizmo videoklipų apdovanojimų „CIFFT Circuit“ festivalyje „Keliauk Lietuvoje“ vaizdo klipas apie unikalią lietuvišką pirtį „Lithuania: Find your sauna self“ sveikatinimo turizmo produktų kategorijoje buvo pripažintas geriausiu. Daugiausia šios srities pranešimų užfiksuota Jungtinės Karalystės, JAV, Vokietijos žiniasklaidos portaluose.

Išsamiau su šalies matomumo apžvalga galima susipažinti čia.