Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Sprendimai

Lietuvoje atidarytas kompetencijų centras „Blockchain Lithuania“

Lietuvoje atidarytas kompetencijų centras „Blockchain Lithuania“

Privatus ir viešasis sektoriai, įskaitant finansines paslaugas bei sveikatos priežiūrą, šiandien vis intensyviau tyrinėja blokų grandinių (angl. blockchain) ir paskirstytųjų duomenų technologijų (angl. Distributed Ledger Technology, DLT) galimybes, ieškodami inovatyvių sprendimų kasdienėse praktikose.

Lietuvoje jau kurį laiką daugėja sėkmės istorijų, susijusių su panašaus pobūdžio technologijų pritaikymu. Vienas tokių pavyzdžių – „Lietuvos banko“ valdoma reguliacinė platforma „LBChain“. Šiuo sprendimu siekiama padėti Lietuvos ir tarptautinėms finansų bei FinTech įmonėms ir startuoliams įgyti naujų žinių, atlikti tyrimus, išbandyti ir pritaikyti blokų grandinės technologija pagrįstas paslaugas, siūlyti pažangias inovacijas vartotojams. „LBChain“ platforma iš karto išsprendžia keletą finansų inovatoriams kylančių problemų. Nors jiems netrūksta drąsių ir inovatyvių idėjų, susiduriama su žinių apie šalyje veikiančią finansų ekosistemą, galiojančius reikalavimus stoka. „LBChain“ atliepia visus šiuos poreikius, o kartu suteikia galimybę sprendimus išbandyti saugioje aplinkoje.

Siekiant dar labiau sustiprinti panašaus technologijų pobūdžio įtvirtinimo tendenciją, rugsėjo 16-ąją Lietuvos sostinėje atidarytas kompetencijų centras „Blockchain Lithuania“.

Tikimasi, kad naujasis centras Vilniuje sustiprins, o kartu išplės bendradarbiavimą tarp pagrindinių pasaulio blokų grandinių technologijų centrų Melburne, Šanchajuje, Sidnėjuje ir Dubajuje.

„Blockchain Lithuania“ siekiai įtvirtinti simboliniu memorandumo pasirašymu. Sujungę savo praktines žinias bei ekspertinę patirtį, vadovaujančiais „Blockchain Lithuania“ nariais tapo iniciatyvos steigėjai – nevyriausybinė organizacija „Crypto Economy Organisation“, BCCS klasteris ir inovatyvios įmonės statusą Lietuvoje gavusi jo narė „SuperHow“.

„Blockchain Lithuania“ – atvira platforma

Prie naujojo kompetencijų centro gali prisijungti visi besidomintys. Centras padės suinteresuotoms šalims vieno langelio principu bendradarbiauti su įmonėmis ir reguliavimo institucijomis, kartu vystyti naujos kartos blokų grandinių technologijas ir kompetencijas. Be blokų grandinių technologijų, kartu bus orientuojamasi į programavimo, kibernetinės saugos, atitikties, pinigų plovimo prevencijos (AML), KYC, duomenų privatumo ir susijusias sritis.

Tarptautinių atsiskaitymų banko Inovacijų tinklo centrinių bankų skaitmeninių valiutų darbo grupės vadovas Marius Jurgilas pabrėžė, kad „Blockchain Lithuania“ atidarymo renginys neeilinis: „Blokų grandinių technologijai vystytis reikia išskirtinių kompetencijų, o šis centras ir turėtų atverti išskirtines galimybes jų plėtrai bei glaudžiam bendradarbiavimui“.

Ne mažiau svarbus centro siekis – „Blockchain Lithuania“ paversti taip pat ir akademikų, verslo atstovų bei platesnės visuomenės bendradarbiavimo platforma. Vienas didžiausių iššūkių šioje srityje – technologijos pritaikymo būdų stoka ne tik kuriant naujus verslo modelius ir produktus, bet ir gerinant viešųjų paslaugų kokybę. Būtent todėl centro įkūrėjai tiek nacionaliniu, tiek globaliu mastu sieks palaikyti ir edukuoti privataus bei viešojo sektorių organizacijas, siekiančias išnaudoti bei į kasdienes praktikas diegti ne tik blokų grandinių, bet ir paskirstytųjų duomenų technologijų galimybes.

„SuperHow“ blokų grandinių laboratorijos vadovas Andrius Bartminas teigia: „Stengsimės išsklaidyti mitus ir sukurti terpę, kur būtų galima drąsiai kelti klausimus, išsiaiškinti, kas yra blokų grandinės ir kaip su jomis elgtis“.

Iniciatyva įkurti „Blockchain Lithuania“ kompetencijų centrą įgyvendinta sėkmingai bendradarbiaujant su BCCS (Blockchain, Cyber Security and Compliance Solutions) klasteriu ir gavus reikiamą palaikymą iš projektą „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (InoLink)“ administruojančios Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) ir Lietuvos inovacijų centro.