Pasauliniame IMD Talentų reitinge Lietuvos pozicija pakilo į 23 vietą tarp 64 šalių – tai aukščiausias šalies rezultatas per pastaruosius 5 metus. Reikšmingas reitingo augimas laikosi jau antrus metus iš eilės, kas leidžia manyti, jog Lietuvos progresas talentų konkurencingumo srityje nėra vien tik atsitiktinis.
Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovės Jonės Kalendienės vertinimu, stipriausia talentų konkurencingumo sritimi galime laikyti investicijas į talentų pritraukimą. 2023 m. talentų pritraukimas taip pat buvo nulemtas ir karo Ukrainoje, dėl ko mūsų šalyje sparčiai augo tiek darbo jėga, tiek moterų dalis joje.
„Kitų aspektų, tokių kaip švietimo finansavimas ar sveikatos apsaugos paslaugos, vertinimai nekyla. Tai leidžia manyti, jog švietimo ir sveikatos apsaugos politikos pasikeitimai galėtų labai prisidėti prie talentų auginimo ir Lietuvos konkurencingumo didėjimo“, – pažymi J. Kalendienė.
Talentų reitingo sudarymo metu organizuojamos Lietuvos įmonių vadovų apklausos duomenimis, Lietuvos darbdaviai vis prasčiau, lyginant su kitomis šalimis, vertina tiek vidurinį, tiek ir aukštąjį išsilavinimą. Taip pat silpniau vertinamos vadybinės lietuvių darbuotojų kompetencijos. Tačiau palankiau vertinamos finansinės kompetencijos, aukštesnio lygio vadovų kompetencijos bei kalbiniai gebėjimai. Bendrai, Lietuvos darbo jėgos kompetencijos vertinamos kaip vis geresnės (pakilome per 10 vietų), o pasaulio kontekste išlieka vidutinės (37 vieta iš 64).
Verta atkreipti dėmesį į IMD tyrėjų pastebėtą išvadą, jog po pandemijos įsigalėję nuotolinio ir hibridinio darbo modeliai yra daug patrauklesni bei labiau naudingi nei žalingi šalyse su aukštesne darbo jėgos kvalifikacija bei didesniu moterų aktyvumo darbo rinkoje. Šiais abiem aspektais pasižymi ir Lietuva.
J. Kalendienės vertinimu, sparčiausiai auga Lietuvos darbo jėgos patrauklumas. Pagal jį per 5 metus šalis pakilo iš 35 iki 27 vietą. Pasak J. Kalendienės, tam įtaką darė mažėjanti kvalifikuotos darbo jėgos emigracija, geras gyvenimo kokybės bei pragyvenimo kaštų balansas, patrauklių talentų pritraukimo ir išlaikymo programų įgyvendinimas ne tik šalies, bet ir įmonių lygiu.
Jos teigimu, nors šiais nuosaikesnio ekonomikos augimo metais įtampa darbo rinkoje Lietuvoje šiek tiek sumažėjo, tačiau grįžus prie įprastų ekonomikos augimo tempų darbuotojų, o ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojų klausimas vėl taps vienu svarbiausių. „Todėl talentų ugdymo, jų pritraukimo ir išlaikymo politika yra labai svarbi ne tik siekiant pritraukti užsienio investuotojus, bet, visų pirma, padedant išlaikyti mūsų šalies įmonių tarptautinį konkurencingumą“, – pažymi J. Kalendienė.
2023 m. Lietuva tarp Baltijos šalių pasauliniame talentų reitinge užima vieną iš aukščiausių pozicijų ir išlaiko augimą – mūsų šalis per metus pakilo 3 pozicijomis į 23 vietą. Aukštesnę poziciją nei Lietuva Baltijos šalių regione užima tik Estija – ji 2023 m. savo pozicijos nepakeitė ir išliko 17 vietoje. Kaimyninė Latvija krito 12 pozicijų žemyn į 39 vietą, o Lenkija užkopė per 6 pozicijas aukštyn į 44 vietą iš 64 pasaulio šalių.
Apie IMD Talentų reitingą:
Nuo 2014 m. Šveicarijos vadybos instituto IMD atliekamas Talentų reitingas (IMD World Talent Report) padeda įvertinti, kaip nagrinėjamose 64 šalyse ugdomi, pritraukiami ir išlaikomi aukštos kvalifikacijos profesionalai. 2023 m. pirmą reitingo poziciją užima Šveicarija, antrą – Liuksemburgas, trečią – Islandija.