Atvira platforma viešojo sektoriaus transformavimui

Atvirumas inovacijoms
Išmanūs sprendimai miestams
Tarptautinis bendradarbiavimas

Atviri duomenys – Vilniaus miesto darbo principas

Vilnius, kaip ir Lietuva, laikosi nuostatos, kad duomenys turėtų būti atviri visiems, – miesto taryba gyventojams suteikia laisvą prieigą prie visų finansinių, viešųjų pirkimų, nekilnojamojo turto, transporto bei kitų duomenų. Šia iniciatyva siekiama ne tik patenkinti gyventojų smalsumą, bet ir suteikti galimybę kurti realiais duomenimis grįstus miesto problemų sprendimus. Šis ir kiti projektai, tikimasi, paskatins spartų miesto augimą finansinių technologijų, IT, biotechnologijų, lazerių ir elektronikos srityse.

Vilniaus požiūrio į atvirus duomenis poveikis jaučiamas visame pasaulyje. Atvirais miesto duomenimis pasinaudojusi kiekvienam vilniečiui žinoma įmonė „Trafi“ išvystė vieną didžiausių miesto transporto platformų, kuria naudojasi Berlyno, Miuncheno, Prahos, Ciuricho ir kitų miestų gyventojai. Įmonės naujovėmis taip sėkmingai naudojasi ir „Google“ bei „Lyft“.

Eksperimentų laukas inovatoriams

Sostinė gali pasidžiaugti aktyvia startuolių bendruomene, kurią sudaro daugiau nei 20 verslo centrų, preakceleratorių ir verslo inkubatorių (vadinamųjų „smėlio  dėžių“). Įvertinusios Vilniaus startuolių ekosistemos teikiamus privalumus, mieste įsikūrė tokios įmonės kaip „Revolut“, „Transfergo“, „DriveWealth“.

Užsienio bendrovės dėl palankios infrastruktūros ir talentų gausos investicijoms dažniausiai renkasi Lietuvos sostinę Vilnių. 2021 m. Vilniaus apskričiai (Sostinės regionui) teko 75,7 proc. visų Lietuvoje sukauptų tiesioginių užsienio investicijų (TUI) Lietuvoje. Vilniaus apskrityje net 96 proc. visų sukauptų TUI teko Vilniaus miestui.

2021 m. „Financial Times“ TUI leidinio „FDI Intelligence“ paskelbtame naujausiame reitinge „Pasauliniai ateities miestai“ (angl. Global Cities of the Future) tarp 25 pasaulio miestų įtrauktas Vilnius. Iš Šiaurės Europos regiono miestų tik Vilnius pateko į šį sąrašą.

Miestas talentingiems žmonėms

Vilniuje dirbantys profesionalai dėl savo išsilavinimo, užsienio kalbų mokėjimo ir veržlumo traukia čia kurtis startuolius ir padeda apsispręsti investuotojams pasirinkti Lietuvą. Vilniaus informacinių ir ryšių technologijų sektoriuje dirba 21 tūkst. patyrusių specialistų, o dar 6 tūkst. darbuojasi mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srityje. Galima teigti, kad 100 proc. Vilniaus jaunųjų specialistų yra pasiruošę darbe pritaikyti anglų kalbą, o pats miestas laikomas viena jauniausių Europos sostinių – daugiau nei pusė Vilniaus gyventojų yra jaunesni nei 40 metų.

2021 m. duris atvėręs užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras International House Vilnius suteikia visokeriopą pagalbą užsieniečiams, norintiems dirbti ir gyventi Vilniuje. Į šalį atvykę specialistai centre vieno langelio principu gali gauti visas svarbiausias paslaugas, susijusias su darbu, relokacija ir integracija Lietuvoje.

Lietuvoje vertinama sveika pusiausvyra tarp darbo ir laisvalaikio, o keturių dienų darbo savaitė čia – vis dažniau sutinkamas modelis, kurį renkasi ne tik privačios įmonės, bet ir Vilniuje įsikūrusios viešojo sektoriaus įstaigos.

Nestandartinis mąstymas, padedantis ir krizės metu

Vilnius moka net ir į sudėtingas situacijas pažiūrėti su šypsena. Sostinė COVID-19 krizę pasitiko kūrybiškai – ištuštėjusios užkandinės virto mados namais su besipuikuojančiais už staliukų manekenais, o pats miestas – viena milžiniška lauko kavine. Išplatinus kvietimą, daugiau nei 400 restoranų, kavinių ir barų staliukus lankytojams išnešė į lauką, taip rodydami pavyzdį daugybei kitų užsienio miestų.

Vilnius kviečia kartu švęsti 700 metų jubiliejų

700-asis Vilniaus jubiliejus bus švenčiamas 2023 m., tačiau miestas jau dabar kviečia mėgautis jubiliejine renginių programa. Visus metus vilniečių ir miesto svečių laukia išskirtiniai pasirodymai, menas, muzika ir pramogos kiekvienam. Vilnius pasiruošęs švęsti, o jūs?

Pagalba Ukrainai

Vilniečiai atvėrė nuo Rusijos sukelto karo bėgantiems ukrainiečiams savo namų duris, dosniai aukojo ir kitaip rėmė Ukrainos žmones. Vilniaus miesto savivaldybė gegužės 13–15 d. surengė kultūros mainų renginius „Vilniushyvanka“, kur ukrainiečių laukė nemokamos ekskursijos po miestą pėsčiomis ir autobusais, muziejuose, meno galerijose, TV bokšte, Gedimino pilyje.

Iš viso suplanuota apie 100 įvairių nemokamų edukacijų, koncertų ir ekskursijų, ypač daug pramogų bus skiriama vaikams.

Kitos Lietuvai svarbios sritys​