Atvira platforma viešojo sektoriaus transformavimui

Atvirumas inovacijoms
Išmanūs sprendimai miestams
Tarptautinis bendradarbiavimas

Atviri duomenys – Vilniaus miesto darbo principas

Vilnius, kaip ir Lietuva, laikosi nuostatos, kad duomenys turėtų būti atviri visiems, – miesto taryba gyventojams suteikia laisvą prieigą prie visų finansinių, viešųjų pirkimų, nekilnojamojo turto, transporto bei kitų duomenų. Šia iniciatyva siekiama ne tik patenkinti gyventojų smalsumą, bet ir suteikti galimybę kurti realiais duomenimis grįstus miesto problemų sprendimus bei užtikrinti spartų miesto augimą finansinių technologijų, IT, biotechnologijų, lazerių ir elektronikos srityse.

Vilniaus požiūrio į atvirus duomenis poveikis jaučiamas visame pasaulyje. Atvirais miesto duomenimis pasinaudojusi kiekvienam vilniečiui žinoma įmonė „Trafi“ išvystė vieną didžiausių miesto transporto platformų, kuria naudojasi Berlyno, Miuncheno, Prahos, Ciuricho ir kitų miestų gyventojai. Įmonės naujovėmis taip sėkmingai naudojasi ir „Google“ bei „Lyft“.

Eksperimentų laukas inovatoriams ir sprendimų kūrėjams

Sostinė gali pasidžiaugti aktyvia startuolių bendruomene, kurią sudaro daugiau nei 20 verslo centrų, preakceleratorių ir verslo inkubatorių (vadinamųjų „smėlio  dėžių“). Sostinėje veika apie 890 startuolių, įskaitant žymius fintech, IRT ir žaidimų kūrimo dalyvius. Vien Vilniuje sukuriama 91 proc. visos Lietuvos startuolių įmonių vertės. Sostinėje taip pat įsikūrę visi trys Lietuvos vienaragiai

Sostinė artimiausiu metu taps tikru startuolių centru regione – čia kuriasi „Cyber City“ – viena moderniausių technologijų erdvių Vilniuje ir „Tech Zity Vilnius “ – kol kas didžiausias tokio masto projektas visoje Europos Sąjungoje. Naujame „Tech Zity“ miestelyje planuojama įrengti administracines patalpas, trumpalaikes ir ilgalaikes darbo vietas, parduotuvių, maisto halę, nedidelį sporto klubą, bendragyvenimo (angl. Coliving) korpusą, konferencijų centrą, pramogų kampelį. Čia turėtų tilpti apie 4,5 tūkst. darbo vietų.

Vilnius – vienas perspektyviausių miestų pasaulyje

Trečiąjį kartą iš eilės Vilniaus vardas sužibo vieno didžiausių pasaulyje dienraščių „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ rengtuose Europos perspektyviausio miesto rinkimuose. 2024 m. bendroje kategorijoje sostinė užėmė trečiąją vietą. Įvertinę Vilniaus ekonominius rodiklius ekspertai miestui skyrė antrąją vietą žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityje, o ekonominio potencialo kategorijoje sostinė pateko tarp 3 geriausių.

Miestas talentingiems žmonėms

Vilniuje dirbantys profesionalai dėl savo išsilavinimo, užsienio kalbų mokėjimo ir veržlumo traukia čia kurtis startuolius ir padeda apsispręsti investuotojams pasirinkti Lietuvą. Galima teigti, kad 100 proc. Vilniaus jaunųjų specialistų yra pasiruošę darbe pritaikyti anglų kalbą, o pats miestas laikomas viena jauniausių Europos sostinių – daugiau nei pusė Vilniaus gyventojų yra jaunesni nei 40 metų.

2021 m. duris atvėręs užsieniečių relokacijos ir integracijos paslaugų centras International House Vilnius suteikia visokeriopą pagalbą užsieniečiams, norintiems dirbti ir gyventi Vilniuje. Į šalį atvykę specialistai centre vieno langelio principu gali gauti visas svarbiausias paslaugas, susijusias su darbu, relokacija ir integracija Lietuvoje.

Lietuvoje vertinama sveika pusiausvyra tarp darbo ir laisvalaikio, o keturių dienų darbo savaitė čia – vis dažniau sutinkamas modelis, kurį renkasi ne tik privačios įmonės, bet ir Vilniuje įsikūrusios viešojo sektoriaus įstaigos. Beje, gyvenimu Vilniuje patenkinti net 98 proc. vilniečių, tad tikime, kad ir globalūs talentai čia jausis puikiai!

Pagalba ir parama Ukrainai

Vilniečiai atvėrė nuo Rusijos sukelto karo bėgantiems ukrainiečiams savo namų duris, dosniai aukojo ir kitaip rėmė Ukrainos žmones.

Vilniaus miesto vadovybė nuo pat pirmųjų Rusijos karinės invazijos dienų,  aktyviai palaiko Ukrainą ir jos žmones. Dešimtys iniciatyvų demonstruoja miesto vertybinį pasirinkimą ir siunčia žinutę tarptautinei bendruomenei.  2022 m. kovo mėn. bevardę gatvę šalia Rusijos ambasados Vilniaus miesto taryba pavadino Ukrainos Didvyrių vardu. Šalia Rusijos ambasados esantis tvenkinys  balandį nusidažė raudona spalva –performansas kvietė imtis aktyvesnių veiksmų gelbstint Ukrainos žmones nuo Rusijos vykdomo genocido.  Kitas spaudimo Rusijai pavyzdys – šūkis „Putin, the Hague is waiting for you“ (liet. Putinai, tavęs laukia Haga) ant Vilniaus miesto savivaldybės pastato, po metų nuo jo iškabinimo tapo realiu Tarptautinio Baudžiamojo Teismo sprendimu išduoti orderį Putino suėmimui 2023 m. kovo 17 d.

Kitos Lietuvai svarbios sritys​