Atvira platforma inovacijoms

Inovacijoms palanki aplinka
Pasaulinio lygio talentai
Verslo ekosistemos

Verslo ekosistema, pasiruošusi inovacijoms ir plėtrai

Per kelerius metus tapusi didžiausiu finansinių technologijų centru Europoje, Lietuva įrodė savo gebėjimą prisitaikyti prie naujų globalių procesų padiktuotų sąlygų ir ryžtingai pasinaudojo „Brexit“ sukurtomis galimybėmis. Mūsų šalis drąsiai priėmė iššūkį, sujungdama institucijas bendram tikslui – per trumpą laiką sukurti palankias sąlygas finansinių technologijų bendrovėms kurtis ir augti Lietuvoje.

Atlaikęs pandemijos iššūkius, 2021 m. Lietuvos finansinių technologijų sektorius užfiksavo rekordinį investicijų skaičių ir beveik 50 proc. padidėjusį darbuotojų skaičių.

 

Sektoriaus plėtrą ir gerą Lietuvos vertinimą pasaulyje lemia valdžios dėmesys sektoriaus poreikiams ir aukšti reguliavimo institucijų reikalavimai skaidrumui. Palanki Fintech verslui aplinka fiksuojama ir pagal tarptautinius įvertinimus. Lietuva praėjusiais metais užėmė 10 vietą pasauliniame Fintech reitinge. Šalyje pinigų plovimo rizika yra viena mažiausių – pasaulyje užimame 9 vietą Bazelio instituto sudaromame reitinge. Pagal išduotas licencijas Lietuva vertinama kaip didžiausia Fintech bendruomenė Europos Sąjungoje.

Palankios sąlygos padeda atsiskleisti pažangiems verslams

Lietuvoje verslas susiduria su mažiau biurokratinių kliūčių – procesai Lietuvoje užtrunka trumpiau nei kitur, todėl svarbūs sprendimai priimami greičiau. Naudojantis elektroniniu parašu, verslą galima įsteigti per 24 valandas, o mokesčius sumokėti keliais kompiuterio mygtukų paspaudimais. Taip pat svarbu, kad biurų nuomos kainos yra itin konkurencingos Europos mastu.

Lietuvą pasirinkę investuotojai dažnai mini, kad tokį sprendimą priėmė dėl žmogiškųjų išteklių. 85 proc. jaunų specialistų kalba angliškai, Lietuvos profesionalų skaitmeninis raštingumas aukštas, darbuotojai veržlūs, pasirengę iššūkiams ir geba spręsti ne tik įdomius, bet ir sunkius rebusus.

Pakanka pažvelgti į vietinių įmonių sąrašą – juk tai pasaulinės lyderės: „Vinted“, „Nord Security“,  „Kilo Health“, „Trafi“, „Tesonet“, „Bored Panda“, „CityBee“, „Brolis Semiconductors“, „TransferGo“,  „Paysera“ ir kiti. Faktas, kad Lietuvoje veikia tokie žinomi vardai kaip „Danske Bank“, „Nasdaq“, „Continental“, „Hollister“, „Hella“, „McKesson“ ir „Thermo Fisher Scientific“, liudija šalies stabilumą, saugumą ir palankią verslo plėtrai infrastruktūrą.

(VŠĮ „Investuok Lietuvoje“ – ne pelno siekianti tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūra. Jos tikslas yra pritraukiant tarptautines įmones prisidėti prie naujų darbo vietų kūrimo, didinti Lietuvos ekonomikos konkurencingumą, investicinį patrauklumą ir šalies žinomumą pasaulyje.)

Lietuvoje lengva išbandyti idėjas realybėje

Kiekvienas verslas prasideda nuo idėjos, tačiau jos dažnai lieka neįgyvendintos dėl baimės suklysti. Lietuva kviečia eksperimentuoti – esame sukūrę puikią aplinką idėjoms išbandyti rinkos sąlygomis prieš pristatant jas pasauliui. Skirtingų institucijų sukurtose ir konkretiems sektoriams pritaikytuose verslo inkubatoriuose, dar vadinamuose „smėlio dėžėmis“ (angl. sandbox), finansų, energetikos, transporto sričių startuoliai ir rinkoje jau įsitvirtinusios įmonės gali išmėginti savo inovatyvius produktus.

Lietuvos bankas pasaulyje išgarsėjo kaip itin progresyvus ir naujausioms finansinėms technologijoms draugiškas reguliatorius. Siekdamas būti ne vien priežiūros institucija, bet ir finansų sektoriaus partneris, Lietuvos bankas užtikrina inovacijas skatinančią reguliacinę aplinką.

Startuolio viza

Norėdama tapti dviejų tūkstančių startuolių šalimi, Lietuva turi tapti patraukli ne tik vietos inovatoriams, bet ir startuoliams iš kitų šalių. 2017 metais įkurta Startuolio vizos programa siekia pritraukti ambicingus užsienio startuolius vystyti savo produktus Lietuvoje. Programoje dalyvaujantys verslininkai iš trečiųjų šalių gali naudotis supaprastintomis migracijos procedūromis ir greitai įsilieti į Lietuvos startuolių ekosistemą. Pretenduojantys gauti startuolio vizą turi pristatyti verslo planą, o pakviestieji tapti programos dalyviais gauna laikiną leidimą gyventi Lietuvoje. Nuo programos pradžios jau patvirtinta 220 paraiškų.

Kitos Lietuvai svarbios sritys​