Šriftas: A A A
Fonas: Baltas Juodas
Nuotraukos: Rodyti Slėpti
Valdymas

Lietuvoje bus draudžiama nemokamai dalinti plastikinius maišelius

<strong>Lietuvoje bus draudžiama nemokamai dalinti plastikinius maišelius</strong>

Lietuvos Respublikos Seimas pasisakė už draudimą pakuočių pardavėjams ir platintojams prekių ar produktų pardavimo vietose neatlygintinai dalinti ne tik lengvuosius, bet ir labai lengvus plastikinius pirkinių maišelius. Išimtis galios tik tuomet, kai į juos būtų pakuojama šviežia mėsa ir žuvis bei jų produktai. Draudimas įsigalios nuo 2023 metų vidurio.

Plastikiniai maišeliai aplinką teršia visą savo gyvavimo ciklą – tiek gamybos proceso metu, kai jie gaminami iš neatsinaujinančių energijos išteklių, tiek tapę atliekomis. Tyrimai pagrindžia šių maišelių daromą žalą – plastikinių maišelių gamybos metu susidaro šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios, prisideda prie klimato kaitos, o netinkamai pašalinti plastikiniai maišeliai užteršia vandenis, dirvožemį. Plastikas yra biologiškai neskaidomas, jis suyra į mikroplastiką (mažas, kietas, netirpias plastiko daleles), kuris patenka į vandenis, dirvožemį, žmogaus ir kitų gyvūnų organizmą, dreifuoja oru. Net plastikui suirus, mikroplastiko dalelių iš aplinkos pašalinti beveik nebeįmanoma.

Kiekvienais metais pasaulyje pagaminama 5 trilijonai plastikinių maišelių, o kiekvienam iš jų suirti gali prireikti daugiau nei 1000 metų. Beveik 513 mln. tonų plastiko atliekų kasmet patenka į vandenynus, o tarp jų ir plastikinių maišelių atliekos. Europos Komisijos duomenimis, plastikiniai maišeliai yra vienas iš dešimties dažniausiai išmetamų daiktų Europoje.

Priimtomis pataisomis siekiama sumažinti šių maišelių naudojimą bei neigiamą poveikį aplinkai.