Grįžti 2020.02.11

Naujos galimybės kovoje su oro tarša – Lietuvos mokslininkai pristato mobilų droną

Mobili oro taršos matavimo sistema, gebanti realiu laiku aptikti ir įvertinti kietųjų dalelių židinius, – naujas sprendimas rinkoje. Iki šiol oro tarša buvo matuojama pasitelkiant stacionarius prietaisus. Stacionari sistema teoriškai atspindi didesnio ploto duomenis, tačiau labai dažnai oro sąlygos bei nuolatiniai miestų pokyčiai, iškylantys nauji pastatai sumažina duomenų tikslumą ir patikimumą. Panevėžio mechatronikos centro mokslininkų pristatyta mobili oro taršos matavimo sistema leidžia tiksliau ir operatyviau išmatuoti kietųjų dalelių dinamiką, nepriklausomai nuo oro sąlygų bei teritorinių, reljefinių pokyčių.

Anot kūrėjų, naujas galimybes atverianti taršos matavimo sistema – ne tik technologinė, bet ir socialinė iniciatyva. Sistemos mobilumas leidžia atnaujinti oro kokybės vertinimą ir teikti duomenis visuomenei. Surinkta informacija apdorojama realiu laiku, o rezultatus gyventojai gali pamatyti žemėlapyje su pažymėtomis teršalų koncentracijos zonomis, taip pat patikrinti taršą savo gyvenvietėje.

Šiuo metu projektas pritaikytas Panevėžio miesto savivaldybei. Tačiau, pasak Panevėžio mechatronikos centro direktoriaus Mindaugo Dzikaro, projektas išsiskiria pasaulinio masto potencialu. „Kasmet Europos Sąjungoje dėl oro taršos pirma laiko miršta apie 400 tūkstančių žmonių, patiriama šimtai milijardų eurų su sveikata susijusių papildomų išlaidų. Nekalbant apie klimato kaitą, susiduriame su tokiomis problemomis, kaip prastai vėdinamos klasės, kuriose net ir nedidelis anglies dioksido perteklius sutrikdo smegenų veiklą ir ilgainiui gali lemti prastesnius mokinių pasiekimus. Mūsų technologija leidžia išmatuoti klimato kaitą veikiančių, žmogaus sveikatai pavojingų dujų koncentraciją įvairiose vietovėse, suteikia galimybę pakartoti tyrimą daugybę kartų, išmatuojant didelius plotus su aukšta duomenų pozicine rezoliucija. Surinkti duomenys gali pasitarnauti bet kuriam pasaulio miestui, paskatinti aplinkos gerinimo bei žmonių gerovės didinimo sprendimus“, – sako Mindaugas Dzikaras.

Operatoriui pakėlus skraidyklę į 20 metrų aukštį, ši apskrenda numatytą maršrutą pagal iš anksto parengtą žemėlapį. Sistema leidžia apskaičiuoti pagrindinius dujų emisijos parametrus, kenkiančius aplinkai bei žmogui. Tai daugiausia dulkių pavidalo dalelės, kurias mes įkvepiame. Šiuo metu matuojama pagrindinių penkių elementų – KD10, NO2, SO2, CO ir O3 – koncentracija ore, tačiau prireikus sistema suteikia galimybę į tyrimą įtraukti ir kitų elementų.

Panevėžio miesto oro taršos žemėlapį galite pamatyti čia – http://zemelapiai.panevezys4.lt/map.

Nuotr. – ©Go Vilnius