Erdvė paieškoms, atradimams ir bendrai kūrybai
Atvira tarptautinė aplinka
Lietuvoje tiek vietiniai, tiek užsienio menininkai randa daug erdvės eksperimentavimui, kūrybai ir idėjų brandinimui. Kūrybinius talentus iš viso pasaulio vis labiau traukia šalies siūlomos galimybės bendradarbiauti su kolegomis ir kuratoriais.
Rezidencija prie upės
Apdovanojimų pelniusio lietuvių architekto Audriaus Ambraso suprojektuotas „Rupert“ rezidencijų ir edukacijos centras siūlo rezidencijas vietos ir tarptautiniams menininkams. Įsikūręs vaizdingoje Vilniaus vietoje prie Neries upės ir nedidelio paplūdimio, „Rupert“ taip pat vykdo alternatyvią švietimo programą perspektyviems jauniesiems kūrėjams. Ši tarpdisciplininė edukacinė platforma papildo akademinę sritį saviugdos praktikomis, o individualius kūrėjus buria į bendruomenę. „Rupert“ centras buvo varomoji jėga ir kuriant Lietuvos kosmoso agentūrą – menininko Julijono Urbono projektą, kuris pristatė Lietuvą 2021 m. Venecijos architektūros bienalėje.
Įkvėpimas ant kopų
Smėlio, jūros ir žaliuojančio miško apsuptyje įsikūrusi Nidos meno kolonija kviečia menininkus, rašytojus ir kuratorius iš viso pasaulio susitikti, diskutuoti ir kurti kartu. Rezidencija, atidaryta 2011 m. kaip Vilniaus dailės akademijos padalinys, veikia ištisus metus ir kasmet priima apie 700 menininkų. Svetinga Nidos meno kolonija siekia sukurti „kūrybišką akademinio ir neakademinio išsilavinimo, meninės ir mokslinės praktikos, sunkaus darbo ir laisvalaikio jungtį“. Vienas iš šio susiliejimo vaisių – į tvarumą orientuotas Vaikų miško paviljonas – bendras projektas, kuris atstovaus Lietuvai 2023 m. Venecijos architektūros bienalėje.
Plačiose ir įspūdingose 2 500 kv. m patalpose centras suteikia erdvę kūrybinėms dirbtuvėms, intensyviems kursams, parodoms, seminarams, repeticijoms, menininkų pokalbiams ir filmų peržiūroms.
Miesto erdvė kūrybiniams mainams ir savirealizacijai
Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų asociacijos kultūros kompleksas SODAS 2123 kviečia savo narius praktikuoti kultūrinius ir kūrybinius mainus tikros savivaldos, nepriklausomybės ir abipusio mokymosi aplinkoje. SODAS 2123 vienija 50 menininkų studijų, repeticijų studijas, dizaino, kino ir vizualiųjų menų organizacijų biurus, parodų ir renginių erdves, įvairias dirbtuves, kavinę, viešą lauko sodo erdvę ir kt. Čia rezidentams suteikiama visiška meninė laisvė plėtoti savo projektus taip, kaip jiems atrodo tinkama.
Kur menas susitinka su žmonėmis
1930 m. pagal Vytauto Landsbergio-Žemkalnio, vieno iš Lietuvos nepriklausomybės sąjūdžio lyderių Vytauto Landsbergio tėvo, projektą pastatyta menininkų rezidencija yra viena seniausių ir labiausiai įsitvirtinusių šalyje. Kauno menininkų namai siekia sukurti meninės kūrybos platformą ir būti kontekstualių kuratorinių praktikų erdve. Nuo 2019 m. Menininkų namuose vykdoma rezidencijų programa „Unlearning Eastern Europe“. Siekdama permąstyti regionui būdingus klausimus – nuo istorinės praeities traumų iki dekolonizacijos galimybių ir atminties politikos ar aktyvizmo strategijų – rezidencija kviečia menininkus iš visos Rytų Europos bendrai kurti, bendradarbiaujant su vietos menininkais, studentais, aktyvistais, akademikais ir miesto gyventojais.
Menų spaustuvė – pokyčio variklis
Vilniaus senamiesčio širdyje įsikūrusi Menų spaustuvė siekia tapti scenos menų pokyčių varikliu. Buvusioje 1585 m. spaustuvėje įkurtas pastatas yra meniškų sielų susitikimo vieta. Pradėjusi veikti 2002 m., ji tapo gerbiamos tarptautinės organizacijos TEH (Trans Europe Halles), vieno seniausių kultūros tinklų Europoje, dalimi. Menų spaustuvė, kurioje vyksta šimtai teatro, šiuolaikinio šokio, naujojo cirko, tarpdisciplininių ir edukacinių projektų, kviečia menininkus iš viso pasaulio „atvykti į Vilnių ir palikti kūrybinį pėdsaką dalijantis savo vizijomis, novatoriškomis idėjomis ir asmenine patirtimi“.
Pasivaikščiokite po laukinę gamtą
Norintiems žengti alternatyvesniu meninių ieškojimų keliu siūloma atrasti Žeimių dvaro rūmus. Nuo 2013 m. restauruotame dvare veikia „Aikas Žado“ gyvasis muziejus-laboratorija – tęstinis meno kūrinys, apimantis visą dvaro teritoriją ir įtraukiantis lankytojus bei turistus (žinoma, ir čia gyvenančius menininkus). Dalyvauti dvaro rezidencijų programoje „Residency o-yo“ kviečiami menininkai, aktyvūs kūrėjai, akademikai, mokslininkai, inžinieriai ir aktyvistai iš Lietuvos ir kitų pasaulio šalių. Jiems keliama vienintelė sąlyga – rezidentai turi kūrybiškai susieti savo kūrybines idėjasu vietiniu Žeimių dvaro kontekstu.
Namai rašytojams ir vertėjams
Apsistoję Tarptautiniame vertėjų ir rašytojų centre, kūrėjai dirba ir bendradarbiauja mėgaudamiesi Kuršių nerijos kopų peizažais (čia kadaise lankėsi Jeanas-Paulis Sartre’as ir Simone de Beauvoir). 2018 m. įkurtas TVRC – svetinga kūrybinė erdvė ir rezidencija vietos ir užsienio vertėjams bei rašytojams, kur jie gali tobulinti savo įgūdžius ir dalytis patirtimi. Čia vykstančios dirbtuvės, konferencijos ir seminarai leidžia rezidencijos kūrėjams praplėsti tarptautinę kultūrinę patirtį ir pristatyti savo darbus bendraminčiams.
Bendras vizualinės rezidencijos kūrimas
Lietuvos menininkų pėdsakai ryškūs ir už mūsų šalies ribų. Lietuvos kultūros profesionalai priėmė pandemijos iššūkį ir perkėlė tarptautinį meninį bendradarbiavimą ir bendrą kūrybą į interneto platybes. Lietuvos Respublikos kultūros atašė JAV Gražina Michnevičiūtė ir Niujorko galerija „Undercurrent“ inicijavo keletą internetinių rezidencijų programų, pavadintų „10001“ ir „UN/MUTE-10002“, kurių tikslas – įveikti pandemijos metu fiziniam meniniam bendravimui taikomus apribojimus. Virtualiose rezidencijose dalyvavo niekada anksčiau nesusitikę Europos ir Niujorko menininkai. Atsiradusios naujos išraiškos ir prasmės formos virto tarptautine grupine bendrų darbų paroda „un/mute”.
Daugiau nei tik festivalis
Festivaliai Lietuvoje – tai diskusijų, idėjų mainų ir įgyvendinimo platforma. Svarbiausias tikslas – visų kultūros grandinės dalyvių dialogo inicijavimas ir palaikymas.
Baltijos trienalė
Kas treti metai Šiuolaikinio meno centras (ŠMC) organizuoja Baltijos trienalę – vieną ambicingiausių Baltijos regiono šiuolaikinio meno renginių. Kuruoti parodos kas kartą kviečiami vis kiti kuratoriai, kurie pasiūlo savo viziją ir pristato pasirinktus menininkus iš įvairių pasaulio regionų.
Iš kitų panašaus tipo renginių Baltijos trienalė išsiskiria savo istorija, siekiančia
1979-uosius metus, savo eksperimentine dvasia ir nuolat permąstoma parodos forma bei tuo, kad ji vyksta ŠMC erdvėse, nors dažnai ne tik jose.
Renginys, kuriame dalyvauja įvairių sričių menininkai, nutrina ribą tarp oficialaus ir pogrindinio meno.
Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“
Kasmet dvi savaites trunkančio Vilniaus tarptautinio kino festivalio (VTKF) lietuviškas pavadinimas „Kino pavasaris“. Kasmet festivalis pristato įvairiausius filmus – nuo naujausių festivalių hitų iki legendinių režisierių retrospektyvų. Vilniaus tarptautinis kino festivalis– tai ne tik kino seansai. Festivalį lydi tarptautinis renginys „Meeting Point – Vilnius“, į kurį susirenka šimtai audiovizualinės industrijos profesionalų, kad atrastų, ugdytų ir palaikytų jaunuosius Europos talentus ir jų būsimus debiutinius filmus. „Kino pavasaris“ vyksta jau 27 metus.
Kauno bienalė
Iš pradžių buvusi vietinių tekstilininkų paroda, šiandien Kauno bienalė yra vienas didžiausių ir reikšmingiausių šiuolaikinio meno renginių Baltijos šalyse. Bienalė išsiskiria ne tik pristatomų meno kūrinių įvairove, bet ir institucine nepriklausomybe. Kauno bienalė siekia užtikrinti šiuolaikinio meno prasmingumą ir aktualumą, suteikiant įrankius šiuolaikiniam menui pažinti bei laisvę įvairioms šiuolaikinio meno interpretacijoms. Kurdama tarptautines partnerystes, inicijuodama naujų meno kūrinių atsiradimą ir pristatydama tiek gerai žinomus, tiek ką tik karjerą pradėjusius menininkus bei kuratorius, Kauno bienalė siekia stiprinti ir įvairinti šiuolaikinio meno lauką.
Druskininkų poetinis ruduo
Druskininkų poetinis ruduo – tarptautinis kasmetinis literatūros festivalis, vykstantis spalio pirmoje pusėje Druskininkų kurorte ir Vilniuje. Tai festivalis-laboratorija, skirtas pirmiausia poetams, kritikams, literatūros tyrinėtojams ir leidėjams, į kurį kviečiama ir publika.
Pagrindinis festivalio siekis – telkti poetų bendruomenę, sudaryti sąlygas dalytis savo kūryba, apmąstyti ir vertinti kūrinius, įvardyti kaitos tendencijas. Festivalis išsiskiria savo anoniminiais eilėraščių konkursais, kuriuose gali dalyvauti visi norintys, ir sąsajų su kitais menais ieškojimu.
Kas toliau muzikoje?
„What’s Next in Music?“ – tai tarptautinis festivalis ir konferencija, skirta naujovėms ir naujoms galimybėms muzikos pramonėje. Festivalyje dalyvauja užsienio leidėjai, agentūrų atstovai, festivalių ir koncertų organizatoriai bei žurnalistai.
Kelias dienas truksiančio renginio programą sudaro dvi dalys: dieną vykta konferencija, o vakarais įvairiose Vilniaus muzikinėse erdvėse rengiami koncertai.
ArtVilnius
Didžiausias regione vizualiųjų menų renginys „ArtVilnius“ – tai šiuolaikinio meno mugė, kurioje kasmet daugiau nei 20 000 lankytojų pristatomos žymiausios Lietuvos ir užsienio galerijos. Savaitgalį vykstančio renginio metu meno gerbėjai dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, pokalbiuose ir susitikimuose su menininkais. „ArtVilnius“ taip pat kasmet rengia didelio masto skulptūrų ir instaliacijų parodą „Takas“ (Kelias), kurioje savo darbus pristato daugybė menininkų iš visos Europos.