Kultūra

Jei esate aistringas kurios nors šalies literatūros, dailės, muzikos ar kino gerbėjas, net jei nesate toje šalyje buvęs, tikriausiai jau nemažai galėtumėte apie ją ir jos žmones papasakoti. O ar dabar jau galėtumėte ką nors papasakoti apie Lietuvą? Dar ne? Tuomet maloniai kviečiame susipažinti su mūsų kultūra – daile, kinu, muzika ir teatru.

 

DAILĖ

Nuoširdžiai manome, kad nustebsite sužinoję, jog tik šiek tiek daugiau nei pusę milijono gyventojų turinčiame Vilniuje veikia daugybė meno galerijų – ir valstybinių, ir privačių, ir tradicinių, ir šiuolaikinių; ką jau kalbėti apie visą Lietuvą. Beveik visose jose nuolat keičiamos ekspozicijos, tad lankydamiesi Lietuvoje turėsite progą susipažinti su įvairių laikmečių ir stilių mūsų šalies menininkų darbais.

Jei norite išsamios pažinties su Lietuvos daile, būtinai apsilankykite 2009-ųjų vasarą duris atvėrusioje Nacionalinėje dailės galerijoje. Tai, be jokios abejonės, ne tik vienas naujausių, bet ir vienas moderniausių šalies meno centrų. Jame pamatysite kūrinius tų autorių, kurių darbų taip pat yra įsigiję ir  privatūs kolekcionieriai – tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje.

Nacionalinė dailės galerija.
Nuotrauka: lithuaniantravel.com

 

Jei domina šiuolaikinis menas, laukiame Jūsų Šiuolaikinio meno centre. Jame nuolat rodomos menininkų iš Lietuvos ir iš viso pasaulio instaliacijos, vaizdo meno kūriniai, performansai. Centre taip pat nuolat veikia Jurgio Mačiūno „Fluxus“ kabinetas – vienas garsiojo, itin daug pasekėjų sulaukusio judėjimo pradininkų daugiausia kūrė Niujorke (JAV), tačiau gimė Lietuvoje.

 

KINAS

Net neabejojame, kad pamatę bent kelis Lietuvos kino režisierių darbus, imsite atskirti lietuvišką kiną. Nuo kitų jis, o ir Lietuvos kino meistrai skiriasi tuo, kad geba itin giliai pažvelgti į žmogaus sielą.

Žinoma, naujosios kartos kino kūrėjų darbai gerokai skiriasi nuo to, ką pamatė ir kitiems parodė jų pirmtakai, tačiau ir vieni, ir kiti yra pripažinti tarptautinėje erdvėje. Štai kino režisieriaus Arūno Matelio dokumentinis filmas „Prieš parskrendant į žemę“, pasakojantis apie onkologinėmis ligomis sergančius vaikus ir ligoninėje gaunamas meilės, tikėjimo ir stiprybės pamokas, JAV buvo įvertintas dviem prizais Silverdoks ir Bruklino festivaliuose, pelnė prestižinį Amerikos režisierių gildijos apdovanojimą, buvo apdovanotas Amsterdamo, Madrido ir Leipcigo festivaliuose. Jis taip pat buvo įvardintas tarp 61 pretendento į „Oskaro“ nominaciją Geriausio užsienio filmo kategorijoje.

Pasaulyje žinomas ir Jono Meko, dažnai vadinamo amerikietiškojo avangardo kino krikštatėviu, vardas. Niujorke gyvenantis ir dirbantis lietuvių kilmės kūrėjas 1964 metais įkūrė „The Filmmakers‘ Cinematheque“, palaipsniui išaugusį į „Anthology Film Archives“ – vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų. Lietuvoje veikia „Jono Meko vizualiųjų menų centras“.

 

 

Jonas Mekas - avangardinio kino tėvas.
Nuotrauka: A. Aleksandarvičius

 

TEATRAS IR MUZIKA

Nieko nenustebinsime pasakę, kad absoliuti dauguma profesionalių teatrų susitelkę Vilniuje, tačiau ne mažiau aktyviai jie veikia ir kiekviename didesniame Lietuvos mieste. Reikia paminėti tai, kad beveik visi šalies teatrai karts nuo karto leidžiasi į gastroles ir todėl turi gerbėjų visame pasaulyje!

Eimuntas Nekrošius nuolat laukiamas Italijos teatro ir operos scenose, Rimas Tuminas itin mėgstamas Šiaurės Europoje ir Rusijoje, o Avinjono ir Edinburgo teatro festivaliai jau nebeįsivaizduojami be Oskaro Koršunovo sukurtų spektaklių. Populiarumu jiems nenusileidžia ir itin modernūs Lietuvos šokio teatrai.

Garsiausius pasaulio operos teatrus ir koncertų sales užpildo operos žvaigždės Violetos Urmanos balsas,  ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje žinomo operos solisto Edgaro Montvido laukia Amerikos žemynas ir Japonija, dirigentas Gintaras Rinkevičius su pasaulinio garso muzikantais rengia pasirodymus prestižinėse šalies ir užsienio koncertų salėse, Mūza Rubackytė džiugina savo gerbėjus visame pasaulyje svaigiomis fortepijono melodijomis, daug talentingų atlikėjų iš Lietuvos skina laurus tarptautiniuose konkursuose, atlikdami ne tik gražiausius klasikinės muzikos kūrinius, bet ir lietuvių kompozitorių muziką.